Outdoor GoPro kamera: Proč ji mít a jak ji vybrat?

Pojďme se podívat, podle čeho vybrat tu správnou akční outdoor kameru, abyste nákupu nelitovali. Víte, jaký je rozdíl mezi Full HD a 4K? Jsou outdoorové kamery opravdu tak odolné?

Využití outdoor kamery

Není divu, že jsou outdoor kamery tak žádané. Často je můžete najít i pod názvem outdoorové kamery gopro, nebo akční kamery. Záběry z nich vypadají opravdu akčně a jejich použití není složité – stačí připevnit na vhodné místo a zapnout nahrávání. Oproti běžným kamerám jsou navrženy, aby toho hodně vydržely. Využití outdoor kamer je tak široké, jak vám fantazie dovolí. Nejčastěji se používá ke sportu, třeba horská cyklistika, zajímavým způsobem však lze natočit rodinnou akci, či kreativně zvěčnit každodenní činnost. Záběry můžete použít nejen k uložení vzpomínek. Ukažte, co ve vás je, ať už jde o osobní či firemní prezentaci.

Outdoor kamera
Zdroj foto: Pakorn Amonstian / Shutterstock.com

Parametry akční outdoor kamery

Těchto kamer je (ostatně jako jiné elektroniky) na trhu obrovské množství. Podle čeho tedy outdoor kameru vybrat? V první řadě dobře zvažte, jak ji budete používat, a tím se řiďte při výběru.

Outdoor kamera na bicykel

Tvar zvažujte podle toho, kam se chystáte kameru uchytit. Čtvercové a placatější kamery se hodí spíš na hrudník, válcové outdoorové kamery na helmu nebo na řídítka. Je zřejmé, že velikost a váha je žádoucí co nejmenší. Rozhodně by vám při dané aktivitě neměla překážet. Při nákupu v kamenném obchodě si zkuste kameru potěžkat, v e-shopech se dívejte po uvedené hmotnosti.

Co vše vydrží?

Odolnost je u outdoorových kamer žádoucí a počítá se s ní. Zajímejte se tedy o voděodolnost, prachuvzdornost a nárazuvzdornost. Některé modely zaručují odolnost samy o sobě, k některým se přidávají pouzdra, obzvláštně pokud jsou určené pro extrémní sporty. Pokud jsou nabízena pouzdra, neznamená to hned, že kamera není sama o sobě odolná. Může se jednat spíše o bonus – pokud mechanicky poškodíte kryt, dá se vyměnit a kamera vypadá nedotčeně i při hrubém zacházení. Často je pouzdro dodáváno kvůli vodotěsnosti.

Při plánech brát kameru do vody se ujistěte, zda je opravdu vodotěsná, často prodejci uvádějí voděodolnost, což je rozdíl! Rozhodující je certifikace IP, kde druhé číslo značí stupeň krytí před vniknutím vody. Ta správná vodotěsnost začíná konkrétně od IP X7, značící „Chráněno proti ponoření do vody po dobu 30 minut do hloubky 1 metru“, či lépe IP X8 „Chráněno proti potopení do vody za podmínek určených výrobcem“. Pro využití outdoorové kamery při potápění tedy pátrejte po maximální hloubce, do které je určena, ať už samostatně nebo se speciálním krytem.

GoPro kamera
Zdroj foto: nullplus / Shutterstock.com

Kam umístnit Gopro kameru?

Chystáte si kameru připnout popruhem na sebe? Nebo držákem k něčemu konkrétnímu? Různí lidé, různé aktivity, a i tomu se trh přizpůsobil. Existuje celá škála možnosti uchycení, kameru tak můžete zacvaknout, přicucnou přísavkou, zachytit na suchý zip, přilepit, přišroubovat nebo třeba nechat plavat s plovákem na hladině. V balení nějaký ten úchyt naleznete, případně se dá dokoupit.

Video outdoorové kamery

Při všech těch možnostech využití nezapomínejte, že primární účel outdoor kamery je nahrávání. Jaké bychom tedy měli znát parametry z oblasti zaznamenávání videa?

Úhel záběru

Úhel záběru nám udává, kolik toho objektiv dokáže zabrat. Lidské oko má při přímém pohledu dopředu záběr okolo 140°. Pokud se tedy chcete přiblížit reálným snímkům, je to doporučené minimum. Běžně se prodávají kamery okolo 160°, maximálně vybírejte 180°, neboť širší záběr pak vypadá nepřirozeně a používá se leda tak pro speciální využití (např. pokud chcete v záběru co největší část automobilu). Speciální kamery určené pro panoramatické snímání zvládnou i 360°.

Počet snímků za sekundu

Pro plynulý obraz nám bohatě stačí 24 FPS (frames per second – snímků za sekundu) a o této frekvenci například běžně sledujeme televizní programy. Prodávají se tedy outdoorové kamery o 24 FPS, popř. 30 FPS a je to potřebné minimum. Pro akčnější natáčení bychom měli mířit výš a vyhledat kameru se 60 FPS, při prudších pohybech bude obraz plynulejší. Často je u outdoorových kamer možno FPS nastavit, ale musí se počítat s tím, že vyšší kvalita obrazu může počet snímků za sekundu limitovat. Pro fajnšmekry se prodávají kamery s možností až 240 FPS, kde výsledné slow motion (zpomalený záběr) vypadá hezky a plynule.

Akční kamera
Zdroj foto: Davdeka / Shutterstock.com

Rozlišení Gopro kamery

Rozlišení fotoaparátů se udává v MPix (megapixely), u videa jsou to konkrétní kategorie. Dnešní outdoorové kamery nabízejí tyto rozlišení videa:

  • HD kvalita (nebo také 720p) – značí videa o rozměrech alespoň 1280 x 720 pixelů, ale označuje se tak i 1366×768,
  • Full HD (popř. 1080p) o rozlišení 1920×1080,
  • 2K – 2048×1080, standard 2K se tady začíná orientovat velikostí horizontální strany,
  • 2,7K – jakýsi mezikrok mezi 2K a 4K,
  • 4K (Ultra HD) – 3840 × 2160 a další formáty o šířce horizontální strany okolo 4000 pixelů a více,
  • 8K (Ultra HD) – zatím budete obtížně shánět outdoorovou kameru v tomto rozlišení, ale je to jen otázka času, než bude 8K běžným standardem. Je tedy možné, že čtete tento článek v blízké budoucnosti a lišácky se usmíváte.

V tomto směru se nemá cenu omezovat. Pokud toužíte po kvalitních záběrech, investujte do nejlepší možné varianty. Jedinou nevýhodou nahrávání outdoorové kamery 4K může být, že tyto soubory jsou velké několik gigabajtů, pomaleji se tedy přenášejí a jsou náročné na uložiště. Nicméně se dají konvertovat do nižší kvality a ty originální zálohovat. V budoucnu by vás totiž mohlo mrzet, že v rychlém technologickém pokroku nebudete mít soubor ve větším rozlišení. Navíc nahrávání v nižší kvalitě se dá upravit v nastavení.

Zvuk

Nejčastější varianty mají postačující stereo nahrávání zvuku. Ojediněle ale můžete narazit na typ akční kamery bez možnosti audio nahrávání. Pokud kladete důraz na opravdu kvalitní nahrávání zvuku, najdete na trhu outdoorové kamery, které zaznamenávají prostorový zvuk.

Další vychytávky pro nahrávání

Samozřejmostí pro akční nahrávání je stabilizace obrazu. Dá se dokoupit také stabilizátor na akční kameru. Pro konkrétní účely se můžete poohlédnout po možnosti zoom, ale ten se zde prakticky nepoužívá. Často prodejci inzerují hloubku ostrosti, ta bývá u těchto kamer výborná, do detailnější pátrání se pustí jen opravdu zkušený fotograf.

Outdoor kamera GoPro
Zdroj foto: frantic00 / Shutterstock.com

Ovládání – tlačítka nebo displej?

V tomto aspektu záleží, na co jste zvyklí. Prodávají se tlačítkové kamery bez displeje, či naopak s displejem dotykovým. A nejen to, mnoho typů je možné ovládat dálkově např. v podobě slušivým hodinek. Když se zamyslíte nad konkrétní situací při nahrávání, je jasné, že se ovladač hodí. Chytrý mobilní telefon má dnes skoro každý a pokud na to výrobce myslel, zajisté přidal možnost spojit se s kamerou pomocí Bluetooth nebo Wi-Fi.

Myslete také na přesun souborů do počítače, nejčastěji tak probíhá pomocí USB (2.0, popř. novější 3.2) anebo si záznam můžete pustit rovnou v televizi, třeba pomocí HDMI konektoru. Zvažte také další možnosti použití Wi-Fi.

GPS a další inovace outdoorové kamery

Někteří sportovci využívají GPS lokalizaci. Pokud nechcete používat kameru jen do akce, hodí se stativový závit. Zajímat vás může velikost paměti, typ slotu paměťové karty a od toho odvíjená doba maximálního záznamu. Z obdobných důvodů je dobré vědět o kapacitě baterie, a tedy její výdrži. Možnosti jsou omezené – velikost kapacity baterie má vliv na váhu a velikost zařízení.

Při výběru dávejte pozor také na recenze outdoor kamery, kupte si raději ověřenou kameru jako nový levný kousek, který jěště nebyl dlouho v provozu.
Akční outdoor kamera
Zdroj foto: kodartcha / Shutterstock.com

Najlepšie outdoor GoPro kamery

Akční kamery si dnes užívají obrovské popularity. Zde je seznam aktuálně nejoblíbenějších akčních kamer značek:

  • Akční kamery Xiaomi 80
  • GoPro HERO8
  • Akční kamery Niceboy 80
  • Outdoorová kamera Lamax
  • Akční kamera Sencor
  • Outdoor kamera DJI Osmo Action
  • Akční kamera YI 4K+

Pro začátek raději levnější outdoorové Gopro kamery

Pokud s výběrem ještě váháte a nejste si jisti její využitelností, pořiďte si raději levnější typ. Udělejte si test outdoor kamery a pak sami uvidíte, jak často bude v provozu a potom můžete zainvestovat do dražší varianty. Outdoor kameru však nemusíte používat jen k pohybovým aktivitám.

Doporučujeme: Jak vybrat kvalitní fotoaparát?

Zdroj: digitalcameraworld.com, tomsguide.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.