Domácí sulc: Recept na přípravu chutné huspeniny

Sulc buď nemáte rádi, nebo ho bezpodmínečně milujete. Vyzkoušejte recept na sulc doma z vlastních surovin a povzbuďte nejen vaše chuťové buňky, ale také zdraví. Jak se připraví ta nejlepší huspenina?

sulc
Zdroj obrázku: Mironov Vladimir / Shutterstock.com

Proč byste si doma měli připravovat tuto pochoutku a v jakém podání je servírovaná huspenina nejlepší? Naučte se jednoduchý postup.

Domácí sulc je dobrý pro vaše klouby i krásu

Hlavním pozitivním účinkem, který má domácí sulc, je zdraví pro váš pohybový aparát. Už naše babičky věděly, proč je důležité občas tuto pochoutku připravit na stůl celé rodině. Skvělé účinky má především na lidské klouby, které posílí díky bohatému zdroji bílkovin. Nejužitečnější bílkovina, kolagen, je skvělou složkou pro pojivo kolem kloubů. To však není jediné pozitivum, rekteré vám domácí huspenina nabízí.

Kolagen, jenž je v posledních letech velmi opěvovaný, prospívá nejen vašemu zdraví, ale také kráse. Právě tento druh bílkoviny je totiž prospěšný pro krásnou a mladistvou pleť, vlasy i nehty. Podpoříte také zdraví zubů, chrupavek, kostí, a dokonce i správnou funkci srdce a průchodnost cév.

Vyzkoušejte také: Recept na domácí kvalitní tlačenku

Recept na huspeninu

Abyste si připravili vepřový sulc v pohodlí domova a nachystali tak skvělou i zdravou pochoutku pro všechny členy rodiny, budete potřebovat celkem dost ingrediencí. Všechny je však většinou najdete doma nebo běžně k dostání v obchodě.

Suroviny

Na přípravu tradiční domácí huspeniny budeme potřebovat:

  • vepřovou kůži,
  • 1 ks vepřové koleno střední velikosti,
  • 3 ks vepřové maso (vepřové nožičky),
  • vývar z kůže a nožiček bez tuku,
  • 3 stroužky česneku,
  • 2-3 ks mrkev,
  • 2 ks petržel nebo 1/2 celer,
  • 4 menší cibule (nebo 2 velké cibule),
  • nové koření,
  • pepř (nové koření 6 kuliček, celý pepř 8 kuliček),
  • cca 2 PL sůl,
  • majoránku,
  • 4 ks bobkový list,
  • 2 PL ocet.

Zeleninu (mrkev a petržel) do receptu přidávat nemusíte, máte-li rádi čistě masovou huspeninu bez zeleniny. Je to tedy jen na vás.

Jak udělat sulc?

  1. Vepřové nožičky a koleno očistěte pokud je potřeba a dobře opláchněte. Vložte je do velkého hrnce. Velikost hrnce zvolte tak, aby se tam celé koleno vešlo, nic nesmí trčet ven z hrnce a zároveň nesmí být hrnec až moc velký, aby nebylo kolem masa až moc volného místa. Vyberte tedy takový hrnec, do kterého se přesně vejde vybrané vepřové koleno.
  2. Maso zalijte vodou tak, aby bylo celé ponořeno a nic netrčelo nad hladinu. Potom přidejte koření – sůl, pepř, bobkový list, podle chuti majoránku. Přidejte také zeleninu – mrkev, petržel nebo zeler. Hrnec zakryjte pokrývkou a nechte vařit. Když maso přivedete k varu, hned snižte teplotu a vařte pouze na mírném ohni přibližně 2-3 hodiny, dokud nebude maso měkké. Během vaření postupně sbírejte z hrnce pěnu.
  3. Potom vyndejte z hrnce maso i zeleninu a vývar sceďte. Do vývaru můžete přidat na malé kousky nakrájenou mrkev a petržel a povařte asi 8-12 minut.
  4. Před odstavením přidejte do vývaru ocet a na kousky nakrájené maso. Maso i kůži nakrájejte na kostičky a přidejte do hrnce. Přidejte cibuli nakrájenou na drobno.
  5. Ochutnejte připravenou směs a je-li třeba, přidejte ještě sůl nebo ocet.
  6. Připravte si vhodnou nádobu (srnčí záda, kovovou formu či plastovou nádobu). Chcete-li mít sulc pěkně ozdobený, na dno formy přidejte trochu petrželky. Formu naplňte připraveným sulcem.
  7. Nechte dobře ztuhnout, nejlépe přes noc, v lednici. Podávejte krájené na menší kousky, spolu s octem, cibulí a čerstvým chlebem.
Dobrá rada: Pokud si nejste jisti, zda je již huspenina hotová, udělejte menší pokus. Na studený talíř (který si předtím můžete nechat vychladit v chladničce) nalijte trochu vývaru z hrnce a dejte do chladničky. Po chvíli zkontrolujte, zda už sulc pěkně rosoluje. Pokud vůbec netuhne, masový vývar vařte dál. Zkoušejte cca každou půl hodinu, dokud sulc nezíská tu správnou konzistenci.

Recept na domácí sulc se v každé rodině doslova traduje z generace na generaci. Každá rodina má svůj léty ověřený recept, který si každoročně připravuje. Máte i vy svůj nejoblíbenější recept na huspeninu, na který nedáte dopustit?

Zdroj: allrecipes.com

Plátky sulcu podáváme s kapkou octa, čerstvou cibulkou, pečivem nebo i citrónem.

Další recepty na hlavní jídla

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit
4 komentáře
  1. Jiři Bouška říká

    Dobry den zdravim všechny milovniky sulce.Napsal jsem si Vaš recept už jsem podle receptu hodně sulcu udělal i snědl.V 80-letech važnějši problem nemam nechci to zakřiknout moje přitelkyně je na tom huře pravidelně si sulc udělame. Ja mam svuj vlastni recept trošku naročnějši zatim bez reklamace na 3 pekače. kousek hlavy 2nohy 1koleno pulkg. kuži kousek laloku.Mrkev celer kořeni cele 5vajiček dom. natvrdo okurka dom. kys. hrašek .Maso umyt velky hrnec na zavařovani maso do měkka rozebrat dat do pekačku nakrajenou zeleninouproložit zalit vyvarem a do chladna uložit . Vydrži 2-3 dni a 2kg nahoru . dobrou chut.

  2. Petr říká

    Přesně tak!!!!!!!!!!!!

  3. Ivan Babůrek říká

    Tohle není chyba autora, ale webu: pokud je v záhlaví uvedeno “od Michaela Romanova”, je autorem Michael Romanov. Na závěr článku je naštěstí informace, ze které vyplývá, že článek je “od Michaely Romanové”.

  4. Josef říká

    Asi to chtěla mít čiré. Jinak já vše semelu na hrubší síto, stejně jako prejt okořením dle chuti a naliji do hlubokého pekáče nebo formy. Do igelitu na tlačenku to můžete nalít. Pak jen vychladit, cibuli, ocet, dobrý chleba a je vystaráno. Sulc musí držet pohromadě. Když uříznu plátek 2cm silný, nesmí se rozlomit potřesem v ruce. Potom by nemohl plnit funkci posílit kloubní pouzdra.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.