Horolezectví: Místa v České republice, která jsou rájem horolezců. Vyzkoušejte si toto dobrodružství také

Propadli jste horolezectví nebo si tento sport teprve chcete vyzkoušet? Chcete vyrazit na letní dovolenou po České republice a toužíte ji letos prožít aktivně? Pak se inspirujte našimi tipy na ty nejzajímavější a nejoblíbenější místa, kde si určitě užijete adrenalin.

Zdroj foto: maxpro / Shutterstock.com

Stát se horolezcem můžete i u nás, Česká republika má pro to ideální podmínky a poradíme také, kam můžete vyrazit i s dětmi.

Ráj všech dobrodruhů v Adršpašských skalách

Největším skalním městem a rájem horolezectví u nás je skalní město Adršpach. Tohle místo vás nadchne, dá se zde trávit skvělá akční dovolená, a pokud si chcete také zkusit horolezectví, určitě sem musíte zavítat. Pro začátečníky je zde ale jen několik málo míst, jinak jsou Adršpašské skály určeny spíše pro zkušené lezce.

Pokud se teprve učíte, uvítáte možnost vyzkoušet jeden z nabízených kurzů lezení. Adršpach se přezdívá také pískovcové bludiště, a to z toho důvodu, že je horší orientace v terénu. Proto se nevydávejte sami moc daleko.

Broumovské stěny pro zkušené horolezce

I Broumovské stěny jsou určeny spíše pro zkušenější, hodně jsou podobné právě Adršpašským skalám. Ale připravte se na to, že je zde hodně cest nepřístupných veřejnosti, a tak dopředu počítejte s uzavírkami. Oproti Adršpašským skalám vás tady ale čeká mnohem větší klid, nevyskytují se tu totiž davy nadšených turistů, a tak budete mít šanci více vnímat krásnou přírodu okolo sebe.

Krásy Českého ráje

Když se řekne Český ráj, všichni si vybavíme Prachovské skály. Ty tvoří samostatné skalní město a nachází se jen 10 kilometrů od města Jičín. Prachovské skály jsou jedním z nejoblíbenějších míst pro horolezce u nás. Jsou zde dokonce i speciální prohlídkové okruhy, vybrat si tak můžete ten pravý podle náročnosti.

Zdroj foto: Hanikova / Shutterstock.com

Navíc Český ráj nemá své jméno jen tak, je tu opravdu nádherně – a zdejší příroda vám doslova vezme dech. Vidět to všechno z výšky je pak ještě větší zážitek. Podmínky pro lezení v Českém ráji ale rozhodně nenajdete jen na Prachovských skalách, nýbrž téměř všude.

Cakle ve Starých Oldřichovicích

Netroufáte si ještě na samotné skály, ale přesto si chcete užít horolezectví ve volné přírodě? Pak zkuste zavítat do Vodáckého tábořiště Cakle ve Starých Oldřichovicích u Ústí nad Orlicí. V tomto sportovním areálu najdete cvičnou horolezeckou stěnu, která je určena opravdu pro každého.

Lézt pak můžete i pod dohledem zkušenějších instruktorů, a navíc nemusíte mít s sebou ani vlastní horolezecké vybavení. V areálu pak kromě toho najdete i jiné sportovní vyžití a můžete se zde i ubytovat.

Zajištěná cesta v Šilinkově dole

Pro nezkušené a nevybavené horolezce nabízí vyžití Šilinkův důl, který najdete v údolí říčky Krounky v Přírodním parku Údolí Krounky a Novohradky. Zde je takzvaná via ferrata – tedy zajištěná cesta. Jedná se o jednoduchou trasu, která je zajištěná řetězy a můstky pro snadný přechod i v jinak neprůchodném terénu.

Jde o trasu, kterou s vámi ale určitě zvládnou i děti. Dobrou zprávou je, že zde nepotřebujete žádné vybavení pro horolezectví, pro zkušené horolezce jde jen o zpestření, ale pro začátečníky nebo právě děti může jít také o příjemný zážitek.

Alkazar u Berouna je dostupný všem

Vůbec první takový horolezecký park, který je určen pro všechny věkové skupiny včetně dětí, vznikl v lomu Alkazar u Berouna. Park je volně přístupný – a své horolezecké dovednosti v něm mohou otestovat všichni bez ohledu na své dovednosti, některé atrakce jsou zde pak přímo určeny i dětem. Celkový zážitek umocňuje poloha parku právě v blízkosti vodního lomu.

Aktivní léto můžete zažít i s dětmi, Česká republika ale nabízí i zajímavé terény pro zkušené horolezce.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.