Fíky aneb co si připravit z této právě dozrávající dobroty?

Ovoce, které se nedávno na našem trhu téměř nedalo sehnat, se nyní objevuje v čerstvé a vynikající kvalitě i v běžných obchodech. Možná pěstujete fíky i u vás na zahradě.

Co si z těchto lahodných plodů připravit, abyste shodili nějaká ta kila navíc a využili i jejich benefity pro vaše srdce a kosti?

Zdroj foto: Solya Repko / Shutterstock.com

Pozitivní účinky fíků na zdraví

Sušené i čerstvé fíky jsou doslova napumpované přínosnými látkami. Ve svém nitru ukrývají:

  • velkou zásobu přírodní vlákniny,
  • vitamíny skupiny B,
  • draslík,
  • vápník,
  • železo,
  • hořčík,
  • mangan.
Zdroj foto: ViktorKeryPhotos / Shutterstock.com

Díky pravidelné konzumaci fíků se vyhnete kardiovaskulárním onemocněním – a vašemu tělu umožníte snížit hladinu nebezpečného cholesterolu. Kromě těchto příznivých účinků mají fíky ještě jednu skvělou vlastnost – dokonale vás zasytí, a vy tak nebudete mít pocit hladu. Kila půjdou rychle dolů, a to tou nejlepší a nejpřirozenější cestou. Kromě toho zdraví prospívají i tím, že chrání naše kosti.

Zdroj foto: Stephan Schlachter / Shutterstock.com

Sušené fíky aneb zdravá bomba

Myslíte si, že toto lahodné ovoce je nutné konzumovat pouze čerstvé, abyste plnou náručí využili jeho prospěšné látky? Není tomu tak. Sušené fíky mají stejné živiny jako právě utržené ze stromu, o nic – kromě vody – tedy nepřicházíte. Nebudeme si nic nalhávat, fíky čerstvé právě utržené někde na dovolené v jižním státě jsou chuťově nejlepší, někteří lidé ale příliš nefandí jejich konzistenci a více než ovoce čerstvé si nechají líbit jejich sušenou podobu. Je tedy na vás, zda si dopřejete tuto dobrotu čerstvou, nebo sušenou.

Fíkový džem je delikatesa

Máte v plánu si vynikající chuť fíků uchovat po celý zbytek roku? Není nic jednoduššího než si z nich uvařit džem. Hotový je za chvilku a dovolí vám mít na jazyku letní chuť třeba i uprostřed vánice.

Zdroj foto: Lyudmila Mikhailovskaya / Shutterstock.com

Co budete k přípravě džemu potřebovat?

  1. Stačí vám 10 zralých kousků, které rozvaříte v hrnci s trochou vody a podle chuti k nim přidáte cukr.
  2. Pokud je směs příliš sladká, dodejte džemu protipól chuti v podobě citrónové šťávy.
  3. Až vše provaříte a zredukujete vodu, zkuste si dát na talířek trochu džemu a vložte jej na chvíli do lednice.
  4. Pokud je již směs vláčná a má správnou konzistenci, můžete plnit předem nachystané čisté a suché sklenice a následně je otočit dnem vzhůru.
  5. Zaručujeme vám, že se budete po celý zbytek roku olizovat až za ušima.

Rychle připravené pohoštění s fíky

Čekáte návštěvu a rádi byste si poseděli u dobrého vína? Zapomeňte na obligátní jednohubky a zkuste něco světového. Jižní národy moc dobře vědí, že k vínu je nejlepší něco malého „zobat“. Nakupte sušenou šunku, jamón, pršut nebo parmskou šunku, a k plátkům této dobroty přidejte nakrájené čerstvé fíky. Například Španělé k sušené šunce nejraději konzumují žlutý meloun nebo právě fíky, ta kombinace chutí je prostě dokonalá. Přidejte klidně talířek s mozzarellou nebo kozím sýrem a ocitnete se v nebi!

Zdroj foto: Anna Shepulova / Shutterstock.com

Kaktusové fíky musíte vyzkoušet

Svým vzhledem sice nápadně připomínají fíky klasické, ale mají naprosto jiný původ. Na rozdíl od fíků, opuncie sbíráme na kaktusu. Před tím, než si je dáte na talířek, je nutné je oloupat podobně jako banán – a jejich slupky se zbavit. Následně si vychutnáváte vnitřní část, kterou kaktusové fíky ukrývají pod slupkou. Drobných zrníček se nemusíte nijak obávat, jsou součástí ovoce. Opět si je můžete vychutnat například jako jednohubky v kombinaci s kvalitním sýrem.

Ještě vám na závěr prozradíme jednu dobrotu. Těstoviny s čerstvými fíky jsou jednoduché a rychlé. Než se vám uvaří těstoviny, na pánvi si osmahněte slaninu nakrájenou na kostičky. K té přidejte sýr, rozmělněné fíky, sůl a trochu pepře. Vzniklá směs se skvěle hodí jako ta nejlepší omáčka na těstoviny.

Také už se vám sbíhají sliny?

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.