Ekzém: Jak ho léčit přírodními prostředky?

Ekzém je kožní onemocnění, se kterým se dnes potýká velmi mnoho z nás. Je způsoben narušením imunity. Kromě léků lze léčit i přírodně. Jak léčit ekzém a co vám na něj pomůže?

Ač to nezní úplně pozitivně, tak se u stále více lidí projevuje atopický ekzém. Jde o velmi frekventované onemocnění kůže, kterým v České republice trpí přibližně 15 až 20 procent obyvatel. Trpíte-li touto chorobou, pak se stoprocentně musíte potýkat s imunitními i nervovými odchylkami, což není úplně příjemné.

ekzém
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Na léčbu atopického ekzému se často používají nejrůznější mastičky nebo krémy, ale málokdo ví, že kožní onemocnění lze léčit i přírodní cestou. Tímto alternativním způsobem léčby můžete paradoxně dosáhnout daleko lepších výsledků, než s léčivými krémy z lékárny.

Jak léčit atopický ekzém

Lázně i pobyt u moře

Jedním z nejlepších přírodních prostředků na zmírnění projevů ekzému jsou koupele nejenom ve slané vodě u moře. V současné době jsou velmi populární olejové koupele obsahující ochranné a léčivé esence. Jedním z nejpoužívanějších přírodních léčiv je tea tree olej.

  • Ten má antiseptické vlastnosti, a navíc usnadňuje hojení.
  • Kromě toho ulevuje od svědění, takže o ekzému nebudete prakticky vědět.
  • S olejovými koupelemi byste to však neměli přehánět.
  • Ne nadarmo se říká, že všeho moc škodí, a proto se odborníci shodují na intervalu přibližně 2 až 3 koupelí týdně.

Pobyt pod sprchou nesmí trvat déle než 5 minut. Rovnou zapomeňte na pečlivé osušení a odírání kůže, protože tím byste projevy ekzému pouze zhoršili. Po koupeli na kůži netlačte a nevysušujte ji hrubě ručníkem. Ideální je zabalit se do bavlněného županu, v němž perfektně oschnete, aniž byste ekzém zhoršili.

Pozitivní vliv na hojení ekzémů má i slaná voda. Na začátku pobytu u moře se sice kožní onemocnění začne zhoršovat, nicméně po pár dnech se jejich stav začíná zlepšovat. Při 14-denní pobytu u moře dokonce dochází k trvalému hojení ekzémů.

Přírodní kosmetika

Při diagnostikování ekzému musíte věnovat zvýšenou pozornost péči o vaši pokožku. Určitě se vyhněte komerčním krémům a mastím. Daleko lepší je využívat například konopné masti nebo oleje, které můžete užívat i vnitřně. Skvělou přírodní pomocí jsou bylinné gely či masti obsahující měsíček lékařský nebo lopuch větší.

Právě druhá zmiňovaná bylina sice není tak známá, ale disponuje jedinečnými hojivými schopnostmi, které se při léčbě ekzému hodí. Při každodenní péči o pleť je vhodné vyzkoušet bambucké máslo. Tenhle rostlinný tuk má neuvěřitelné léčivé efekty, protože zjemňuje pleť, dodává jí potřebnou pružnost a navíc má bambucké máslo antiseptické a regenerační účinky.

Jak souvisí imunitní systém a ekzém?

Pokud vás trápí častá tvorba ekzému nebo jiných kožních onemocnění, pak byste se měli zaměřit na posílení vašeho imunitního systému. Máte-li slabou imunitu, musíte svému organismu dodávat dostatečně pestrou a bohatou stravu, v níž jsou obsaženy všechny potřebné látky. Typicky se jedná o omega 3 mastné kyseliny nebo vitamíny A, E a D. Nezapomeňte ani na dostatečný příjem zinku, který podporuje hojení a zlepšuje celkové fungování imunitního systému.

S léčbou ekzému však souvisí také životní styl. K vyléčení kožního onemocnění v mnohých případech stačí zlepšení spánkového režimu a normální hladina vlhkosti vzduchu v domácnosti. Odpočinek a spánek v dobrých podmínkách totiž na kožní onemocnění působí jako velmi silný balzám.

Navíc byste se měli pokusit vypátrat hlavní příčiny vzniku ekzému. Z preventivních důvodů se vyhýbejte chemicky vyrobeným mýdlům a dráždivým prostředkům na mytí nádobí i úklid. Abyste svou pokožku stoprocentně ochránili, je vhodné provádět domácí práce v gumových rukavicích, aby vaše pleť nepřišla do kontaktu s čisticími prostředky.

I když ekzémy trápí hodně lidí, jejich léčba není zase tak složitá. Ještě před zakoupením drahých léků vyzkoušejte přírodní léčivé prostředky, které vás kožního onemocnění zbaví během několika týdnů.

Zdroj: webmd.com, nationaleczema.org


Další tipy na články o zdraví

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.