Co znamená eklektický styl bydlení a jak jej zavést do domácnosti

Nejít s davem, vyhnout se konvencím a kombinovat zdánlivě nekombinovatelné. Rebelství nebo vlastní cesta? Eklektický styl bydlení vyjadřuje přesvědčivý osobnostní přístup k životu.

Tato cesta vyjádření vkusu je typická především pro svébytné a originální bytosti s citem pro umění, které se nebojí jít tak trochu proti proudu.

Spojuje i věci zdánlivě nespojitelné

Eklektický styl se v architektuře objevil mezi 19. až 20. stoletím, lze ho tedy považovat za velmi mladý a novodobý projev. Ve stavitelství jsou pro něj typické stavby, co spojují vícero často naprosto protichůdných slohů a stylů, protavené ve zcela nové, neobyčejné kompozice. V bytovém designu se eklektismus projevuje velmi podobně. Lze říct, že zařizování eklektického obydlí se nedá tak úplně naučit. Člověk to musí mít v sobě. Být tak trochu rebel a jít občas proti proudu. Eklektismus není nic pro milovníky konvence a život podle předem daných pravidel.

Zdroj foto: town / Shutterstock.com

Prim hraje originalita i odvaha

Nejvýraznějším prvkem eklektického stylu bydlení je nesourodost. Je to asi jediný styl, ve kterém si můžete dovolit propojit v celek věci na první pohled nepropojitelné. Pokud o něm uvažujete, nejspíš se zamyslete, zda opravdu dokážete dodržet jeho zásady:

  • Buďte originální.
  • Kombinujte věci nekombinovatelné.
  • Mějte barevnou představivost a nebojte se ji použít.
  • Staré věci si s novými výborně rozumí. Vytvořte tomu prostor.
  • Nezapomeňte na vlastní kreativní výrobky. Dejte jim čestné místo.
  • Humor a nadhled jsou vaši nejlepší přátelé.

Už teď vám je jistě jasné, že eklektický styl bydlení je určitou formou designové rebelie. Tu ovšem člověk musí mít v sobě. Protože u tohoto stylu více než u jiných je naprosto klíčový cit pro vyváženost. Proč? Jednoduše proto, aby se z dokonalé originality nestal nevkusný kýč.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Odrazte se od jednoho prvku

Klíčem k dosažení perfektního výsledného efektu je jeden ústřední základní element, na nějž navážete vše ostatní. Je jedno, jestli to bude atypický gauč nebo malba přes půl stěny s výraznými motivy. Musí to být ovšem výrazný prvek, který nebude možné nikdy přehlédnout. Eklektický styl bydlení je navíc ohromně variabilní, je to snad jediný styl, jenž vám dovolí zařídit si každý kout svého bytu či domu úplně jinak. Zatímco v jednom rohu budete mít decentní romantické zákoutí, na opačném konci místnosti můžete mít rock´n´rollové doupě s Elvisem na oranžových zdech.

Když barvy dominují interiéru

Eklekticismu v interiéru nahrávají zejména šedé betonové stěny, co je možné výborně kombinovat s čímkoliv, co hýří barvami. Zapomeňte ovšem na běžné postupy, které preferují tón v tónu, nebo dokonale ladící barvy. Od vás se očekává mnohem víc – šokující barevné kombinace, velké vzory, výrazné kresby. Pokud bude navíc interiér v absolutním kontrastu s exteriérem budovy, stane se z vás hotový guru eklektického stylu bydlení.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

I nedokonalé dílo je vítáno

Kreativitě se tady meze nekladou. Ani té vaší. Pokud je tvoření nejrůznějších doplňků vaším hobby pro volný čas, tady ho výborně uplatníte. A nemusí to být vždy právě výstavní kus. Vdechněte život třeba retro křeslu, co by jinak skončilo na smetišti a umístěte ho jako pátou židli k futuristickému jídelnímu stolu. Nebo si sezení rovnou vyrobte z nevyužitých palet. A nezapomeňte na výrazné barvy. Čím bláznivější, tím lépe.

Buďte vtipní a s nadhledem

Umět si udělat legraci nejen ze sebe, ale i ze svého interiéru, to je základní předpoklad úspěchu, pokud chcete žít tak trochu rebelsky. Jistá dávka volnomyšlenkářství, sobectví, silného individualismu k eklekticismu prostě patří.

Eklektický styl bydlení není pro každého. Není snadné ho přetavit do reality, ale mnohem náročnější je pak tuto realitu potkávat každý den.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.