Tipy, jak na účinný detox těla

Mnohdy se říká, že jaro je nejlepší dobou pro očistu těla. Ve skutečnosti však můžete začít kdykoliv, ať už je teplo či zima. Výrazně tím prospějete svému zdraví, navíc si dopřejete čas a pozornost.

A hlavně svému tělu ulevíte od nadbytečných odpadních látek.

detox
Zdroj foto: colnihko / Shutterstock.com

Co je detox?

Detox znamená očistu těla a tato metoda je známá již po tisíce let. Díky detoxikaci ulevíte tělu od škodlivin, kterými se organismus přirozeně i pod tíhou vnějších vlivů zanáší. Toxiny jsou nejčastěji vylučovány játry, ledvinami a střevy, na ty byste se tedy měli zaměřit nejvíce.

Nabízí se mnoho možností, krátkodobé detoxy, jako je například třídenní detox, však nezbaví vaše tělo všech toxinů. Proto byste měli svému tělu dopřát více pozornosti a na očistu se opravdu zaměřit.

Důvody nedostatečné detoxikace těla

Bohužel dnešní doba mnohdy nepodporuje správnou přirozenou detoxikaci těla, proto je někdy vhodné tomu pomoci.

Mezi nejčastější důvody nedostatečné detoxikace patří zejména:

  • častá konzumace alkoholu a cigaret,
  • sedavé zaměstnání,
  • nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu,
  • častý stres a nespavost,
  • nekvalitní strava plná chemikálií a dalších škodlivých látek.
Právě proto, že se těmto vlivům vystavujeme velmi často, je dobré si čas od času dopřát očistu, která uleví tělu.

Jak poznat, že je detox potřeba?

To, že potřebujete detox organismu, může napovědět několik ukazatelů. Často mezi ně patří:

  • stres,
  • pocit těžkosti,
  • výrazná únava,
  • špatná funkce trávicího traktu.

Jak na detox?

Pokud chcete své tělo opravdu zbavit toxinů a nadbytečných látek, vše spočívá ve změně životosprávy. Zejména strava velmi ovlivňuje stav našeho organismu. Doporučují se různé přírodní potraviny, které pomohou s detoxem střev, jater i ledvin. Ovšem každý z nás je individuální, a proto byste na to měli myslet i při tomto procesu. Vyzkoušet můžete i ketonovou dietu.

Nemusí na vás správně působit to, co jinému pomohlo. Vždy se proto soustřeďte na to, aby vás očista naopak nezatěžovala. Neměli byste při něm hladovět ani trpět bolestmi břicha a podobně.

Zpravidla se nabízí dva základní druhy detoxikace – dlouhodobá a krátkodobá.

Krátkodobý detox

Díky tomu můžete organismus zbavit těch nejhorších látek, ovšem je třeba počítat, že se brzy nastřádají zpět. Je to však jednou z možností, jak si ulevit, načerpat zpět energii a cítit se lépe.

Dlouhodobý detox

Ten je tím pravým, co byste si měli dopřát, pokud chcete žít opravdu zdravě. Znamená to totiž změnu životosprávy. A to nejen stravy, ovšem i množství pohybové aktivity a dalších činností. Pokud se bojíte takové velké změny, začínejte po malých krůčcích.

  1. Nejprve přidejte do jídelníčku více čerstvého ovoce a zeleniny, myslete i na vlákninu.
  2. Dále můžete omezit příjem škodlivin a přidat do svého denního plánu více pohybu.Díky tomu se budete celkově cítit o mnoho lépe a vaše tělo bude výrazně spokojenější.
detox těla
Zdroj foto: Stock-Asso / Shutterstock.com

Jídelníček při detoxu

Nejlepší možností pro organismus je přírodní detox. To znamená, že vše postupně přizpůsobíte tak, aby to pro vaše tělo bylo co nejlepší. Začít můžete u jídelníčku. Ten by měl obsahovat vyvážené množství makroživin jako jsou sacharidy, proteiny a tuky.

Nezapomínejte ani na vitaminy a další stopové prvky. Vaše strava by měla být bohatá na ovoce a zeleninu, luštěniny, ovšem také ořechy a různá semínka, která podpoří nejen funkci těla, ale i müsli.

Naopak, co byste při detoxu těla do jídelníčku zařazovat neměli, je velké množství masa, zejména uzeniny mohou být škodlivé.

Dále byste měli omezit také alkohol, kávu, smažené pokrmy a další nezdravé věci, mezi něž patří například také sycené nápoje s vysokým obsahem cukru, potraviny s velkým množstvím cukru, ovšem i přehnané množství mléka a výrobků z něj. Tyto produkty totiž nejvíce zanášejí organismus a negativně ovlivňují nejen trávení.

Pokud si nastavíte správný stravovací plán, zajistíte si kvalitní detox střev a dalších částí trávicího traktu. To může být důležité i pokud se vám nedaří zhubnout.

Zanešená střeva totiž znamenají pro tělo horší vstřebávání živin, vzhledem k tomu tak vaše tělo nedostane to, co potřebuje.

Proto je někdy doporučován detox na hubnutí.

Detoxikační šťávy

Jestliže chcete své tělo rychle detoxikovat, nabízí se také ovocné či zeleninové šťávy. Jedná se o takzvaný smoothie detox. Ten může být vhodný také poté, co skončíte svůj půst. Smoothie je totiž lehké a dobře stravitelné, proto tím tělo nezatížíte po hladovění.

Pro detox se nejvíce hodí šťávy z:

  • Karotky – ta obsahuje velké množství vápníku, posílí tak zuby a kosti, a navíc podpoří očistu jater.
  • Ananasu – ten má velmi výrazné detoxikační schopnosti, navíc tlumí dnové záchvaty a dokáže regenerovat klouby.
  • Jablek – ty uklidní žaludek a povzbudí správnou funkci střev.
  • Pomerančů – tyto plody jsou velmi zásadité, díky tomu se postarají o správnou acidobazickou rovnováhu.

Detoxikace jater

Játra jsou dalším orgánem, který se podílí na celkovém stavu a chodu našeho těla. Jaterní buňky jsou sice známé pro svou schopnost regenerace, i přesto však občas není od věci dopřát jim detoxikaci. Pro detox jater se skvěle hodí rostlina zvaná ostropestřec, ten si můžete pořídit i ve formě tablet či kapek, díky čemuž získáte snadnou aplikaci. Co dále pomůže při úlevě játrům, je omezení masa a masných výrobků. Pomoci může také zmenšení porcí jednotlivých jídel.

Maso je problémem zejména z toho důvodu, že při trávení vepřového vzniká kyselina sírová. Ta může vytvořit překyselené prostředí, které vyvolává zdravotní potíže, například bolesti, náchylnost k infekcím či sníženou výkonnosti.

Doporučujeme: Jaterní dieta: Příčiny, příznaky + Jídelníček

Zajímavostí je, že kyseliny z organismu odvádí minerály, ty získáváme převážně ze zeleniny a ovoce. Ovšem při nedostatku minerálů tělo musí čerpat ze zásob, ty se nachází například ve vlasové pokožce. Právě to je důvodem, proč vám při nesprávné stravě mohou padat vlasy. I z toho důvodu je důležité udržovat vyváženou stravu.

Detoxikace ledvin

Pro detox ledvin je velmi účinný bobkový list. Ten totiž napomáhá k rozpouštění krystalků kyseliny močové a dalších nashromážděných solí. Rizikem při hromadění zmíněné kyseliny je to, že se může usazovat i v kloubech, to pak způsobuje známé onemocnění zvané dna. Ovšem nejdůležitější pro správnou funkci ledvin a močového ústrojí je pitný režim. Ideálně byste měli pít pouze čistou vodu, díky té omezíte usazování nežádoucích látek v orgánech, zejména ledvinách.

detox tela
Zdroj foto: beats1 / Shutterstock.com

Půst

Již bylo řečeno, že nejlepší je pro detoxikaci a správný chod těla vyvážený jídelníček. Ovšem někdy se můžete setkat i s poněkud radikální formou detoxu – a tou je půst. Většinou se jedná o jednodenní detox, kdy byste měli dodržovat úplný půst. Nejdéle byste ho měli držet maximálně 36 hodin, pak to již může být nebezpečné. Ovšem tento způsob detoxikace je nepříznivý, ovlivní nejen váš fyzický stav, ale i ten psychický. Setkat se můžete s bolestí hlavy, to je reakcí na nedostatek cukru. Jestliže chcete opravdu držet půst, ideální je začít s ním večer před spánkem, aby doba bez jídla byla co nejpříjemnější.

Po skončení půstu je důležité se hned nepřejíst. Pravděpodobně budete mít velký hlad, pokud nejste na hladovění zvyklí, ovšem tělo potřebuje pozvolný rozjezd.

Doplňky k detoxu

K tomuto očistnému procesu můžete zvolit také různé doplňky, zejména je oblíbený pro detox čaj, dále také doplňky stravy z přírodních výtažků. Záleží jen na vás, co chcete vyzkoušet, vždy však dbejte na to, aby vám produkty naopak neubližovaly.

Důležité jsou zejména antioxidanty jako je vitamin C, E a beta-karoten. Superpotravinou je zelený ječmen, který zabraňuje překyselení organismu. Dále můžete svůj organismus podpořit rakytníkem či zeleným a černým čajem.

Nejdůležitější je lymfa, ta totiž odvádí z těla veškeré toxiny. Pro správné proudění lymfy je nezbytný pohyb, kromě kvalitního jídla tedy přidejte do své životosprávy i nějaký sport či alespoň procházku. Samozřejmě s detoxem těla souvisí i ten psychický, bez kterého se nemůžete cítit dobře. Tyto dva procesy jdou ruku v ruce, a proto byste neměli ani jeden opomínat.

Záleží pouze na vás a na tom, jak se cítíte. Pokud vám tělo napovídá, že mu není dobře, ještě před tím, než půjdeme k doktorovi, vyzkoušejte detox.

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Marta říká

    To by mě zajímalo, jak při trávení masa vznikne kyselina sírová. Napíšete biochemickou reakci? Dotaz č.2 – pomeranče jsou zásadité? Tedy neobsahují kyseliny? Jak podle vás řeší acidobazickou rovnováhu?

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.