Cukrovka je strašákem. Jaké jsou její typy a příznaky?

Cukrovka neboli diabetes je onemocnění, které je s pojeno s trvalou poruchou přeměny glukózy. To má za následek, že dochází ke zvýšení hladiny glukózy v krvi, a následně i k dalším poruchám. Cukrovka se dělí na dva základní druhy: diabetes 1. typu a 2. typu. Jaký je mezi nimi rozdíl, který druh je rozšířenější, jaké jsou příznaky cukrovky a jak jejímu vzniku zabránit?

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Diabetes 1. typu alias cukrovka mladistvých

Tento druh cukrovky se nejčastěji vyskytuje u dětí a dospívajících. Pokud se vyskytne u jedinců starších 30 let, říká se mu LADA (latent autoimmune diabetes in adults) – neboli pomalu postupující cukrovka u dospělých. Tímto typem onemocnění trpí pouze 7 % diabetiků. Jedinci trpící diabetem prvního typu nemají v těle dostatečné množství inzulinu, hormonu, který vzniká ve slinivce břišní a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Léčbou je pravidelné podávání inzulinu a měření hladin cukru v krvi.

Diabetes 2. typu

Tomuto typu cukrovky se někdy přezdívá stařecká cukrovka. Toto onemocnění vzniká v dospělosti a spočívá v tom, že daný člověk má vysokou hladinu glukózy v těle – a zároveň trpí resistencí na inzulín. Cukrovka druhého typu je mnohem rozšířenější než prvního typu. Diabetem druhého typu trpí 92 % diabetiků. Zpočátku lze tento typ cukrovky léčit pouze úpravou jídelníčku a pravidelným cvičením. Pokud ale tato opatření nesníží hladinu glukózy v krvi, je na řadě předepsání antidiabetik.

Zdroj foto: Eviart / Shutterstock.com

Těhotenská cukrovka

Přechodným typem cukrovky je těhotenská cukrovka. Tou trpí pouze 1 % diabetiků a vzniká v době těhotenství. Po jeho skončení může samovolně vymizet. Pokud je žena těhotná a objeví se u ní cukrovka, zjistí to velmi brzy, neboť gynekologové provádějí pravidelně testy a kontrolují hladiny cukru v krvi.

Rizikové faktory

Máte podezření, že se u vás vyskytla cukrovka? Pravděpodobnost výskytu je zvýšená zejména u lidí, kteří mají toto onemocnění v rodinné anamnéze, trpí nadváhou, kouří a mají vysoký krevní tlak.

Zdroj foto: Chinnapong / Shutterstock.com

Příznaky cukrovky

Jak poznat, že cukrovkou trpíte? Mezi typické příznaky cukrovky patří:

  • neustálá únava,
  • pocit žízně i přesto, že máte dostatečný příjem tekutin,
  • časté močení,
  • pocit hladu i přesto, že pravidelně jíte,
  • hubnutí bez zjevných příčin,
  • častý výskyt nejrůznějších infekcí,
  • špatně se hojící rány,
  • zhoršující se zrak.

Pozorujete u sebe některé z těchto příznaků? Navštivte svého praktického lékaře a nechte si změřit hladinu cukru v krvi. Obvyklé hodnoty krevního cukru se pohybují v rozmezí do 6 mmol/l (milimolů na litr). Jakmile tuto hranici překročíte, hrozí riziko vzniku cukrovky.

Rodinnou anamnézu nezměníte, ale ty ostatní faktory ano. Dbejte na zdravé stravování, dostatek pohybu, držte se zásad zdravého životního stylu a snížíte pravděpodobnost výskytu cukrovky.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.