Clematis je oblíbenou popínavou rostlinou českých zahrad. Využijte krásu květů i vy

Nádherná popínavá rostlina clematis, známá též pod názvem plaménky, je oblíbenou ozdobou mnoha českých zahrad. Ať už si tuto rostlinu oblíbíte kvůli její nenáročnosti, krásným květům nebo popínavému růstu, jistě na ní najdete i mnoho dalších pozitiv, které z vaší zahrady udělají krásné a voňavé místo.

Zdroj foto: Sergey V Kalyakin / Shutterstock.com

Jak clematis vypadá?

Popínavá rostlina plaménky vás na první pohled zaujme bohatými listy i krásnými květy. Na celém světě najdete přes 20 odrůd, které se od sebe dělí svým vzrůstem, barvou květů nebo velikostí listů. V současnosti mohou květy této rostliny dosahovat délky až 25 centimetrů. Plaménky jsou ve většině případů viděny na českých zahradách a balkonech v bílé či lehce narůžovělé barvě, výjimkou nejsou ani fialové odstíny.

Jak se o clematis starat?

V letních horkých dnech plaménkům postačí pečlivé každodenní zalévání a pravidelné hnojení.

  • Rostlině se bude dařit nejlépe v polostínu, nesnáší přímé sluneční paprsky a žár.
  • Jestliže se rozhodnete tyto krásné květiny umístit do květináčů, jsou vhodné menší odrůdy, které se nerozrostou do velkých pnoucích rostlin.
  • Pokud se ale rozhodnete ozdobit si touto rostlinou například balkonové zábradlí nebo kamennou zeď, pořiďte klidně větší odrůdu, která se krásně rozroste do větší plochy.

Pro ten nejlepší substrát, který pomůže clematis lépe růst i kvést, budete potřebovat:

  • kvalitní substrát,
  • hrst mletého vápence,
  • hnojivo.
Zdroj foto: Marina_Saw_it / Shutterstock.com

Všechny ingredience důkladně promíchejte a zasaďte do něj rostlinu. Taková směs pomůže plaménkům ke skvělému růstu i květenství, dobře se mu bude dařit také v pnutí po balkonovém zábradlí i zdi.

Rostlina dokáže přežít i zimu

Jestliže chcete, aby vaše krásná rostlina správně přezimovala, přemístěte ji na místo, kde nemrzne. Jedině tak rostlina přežije – a na jaře zase krásně vykvete. Po zimě, až budete rostlinu opět přesazovat do exteriéru, ji zasaďte o 10-15 centimetrů hlouběji, než v květináči.

Pokud chcete, aby tato popínavá rostlina zdobila vaši zeď na zahradě, vysaďte ji 30-50 centimetrů od zdi, jedině tak své kořeny dobře zapustí a cestu ke zdi dobře najde.

Období květu si užijete

Květy plaménků jsou nádherné na první pohled. Jejich vejčité lístky doprovází bohatý střed v nejrůznějších barvách. Květy jsou doprovázené vejčitými listy se sytou, zelenou barvou.

Zdroj foto: Menno van der Haven / Shutterstock.com
  • Květenství probíhá zhruba od posledního týdne v květnu přes celý červen.
  • Květy navíc nádherně voní, a tak vaší zahradě dodají opojnou smyslnost a nádech romantiky.

Clematis je vytrvalá popínavá rostlina, která při správné péči vydrží i několik let. Pozor si dávejte jen v případě blízkosti dětí nebo zvířat, květy této rostliny jsou velmi dráždivé a mohou způsobit zánětlivé puchýře nebo poškodit jejich zdraví.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv odrůdu této oblíbené rostliny, jistě si období květenství užijete naplno.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.