Chytrá domácnost: Co všechno umí a jaké jsou její výhody

S termínem chytrá domácnost jsme se setkali až v posledních letech. Před 20 lety jsme vůbec nepředpokládali, že by nám mohly počítače nejenom poskytovat zábavu a být naším nástrojem v práci, ale že pomocí nich budeme moci ovládat celou domácnost.

Nemyslitelné se v dnešních dobách stává současností. Z rozvoje internetových technologií a výpočetní techniky jsme totiž vytěžili naprosté maximum, a proto si můžeme užívat života v chytrých domácnostech.

Co to je chytrá domácnost?

Chytrá domácnost je vlastně koncept bydlení, ve kterém jsou maximálně využity internetové technologie a výpočetní technika. Ty neslouží primárně pro naši zábavu, ale jsou určeny ke zvýšení pohodlí v běžném životě. Proto se často využívají k:

  • regulaci vytápění,
  • větrání,
  • osvětlení,
  • otvírání žaluzií,
  • zabezpečení domácnosti.

Nemusíte se ale bát, že byste měli v ruce několik různých ovladačů, protože všechny ovládací prvky chytré domácnosti jsou obvykle sdruženy do jednoho centrálního ovládacího místa.

Zdroj foto: zhu difeng / Shutterstock.com

Co si před zařízením chytré domácnosti promyslet?

Ještě před nákupem prvních prvků chytré domácnosti byste si měli řádně promyslet, do jakého stupně automatizace se chcete pustit. Respektive jaké spotřebiče chcete prostřednictvím aplikací ovládat. Například Xiaomi chytrá domácnost nabízí celou řadu prvků od vaření a přípravy nápojů, přes různé senzory a zabezpečovací systémy, až po chytré osvětlení. Ve finále je pouze na vás, jaké spotřebiče nebo zařízení chcete ovládat sami a které z nich svěříte počítači.

Na počátku byste si měli promyslet i finanční strop. Ne každý má totiž možnost jen tak utratit několik tisíc korun za komplexní chytrou domácnost. Modulární systém byste měli zvolit i v případě, že si ještě nejste stoprocentně jistí, zda vám bude technologicky tento způsob bydlení vyhovovat. Takový systém nabízí třeba chytrá domácnost Google.

Nemusíte si pořídit veškeré systémy najednou, nýbrž můžete budovat postupně. Nejenom, že za zařízení v chytré domácnosti neutratíte tolik, ale doma budete mít pouze ty pomocníky, co skutečně využijete. Typicky se jedná o kamerový systém.

S tím samozřejmě souvisí i otevřenost a konektivita vaší chytré domácnosti. Rozhodně se nenechte ukolíbat řečmi, že současný dodavatel nikdy nezkrachuje. Firma, která vám prováděla montáž už za půl roku nemusí existovat. Proto apelujte na otevřenou technologickou strukturu, do níž byste mohli později zasadit nové pomocníky. Například chytrá domácnost Xiaomi je natolik oblíbená a intuitivní, že ji můžete neustále rozšiřovat, a navíc zvládnete instalaci jednotlivých prvků svépomocí.

Zdroj foto: thanmano / Shutterstock.com

Co můžete od chytré domácnosti čekat?

Od chytré domácnosti můžete čekat naprosto všechno, co si budete přát. Například O2 chytrá domácnost se o vás postará jak v oblasti pohodlí, tak i v oblasti bezpečnosti. Tam hraje technologicky prim, protože mimo venkovních kamer zahrnuje i senzory na dveře nebo detektory pohybu. Pojem chytrá domácnost je ovšem o mnoho širší, než by se na první pohled mohlo zdát.

Pod tímto termínem si totiž někdo může představit komplexně vybavenou domácnost, kde všechno řídí počítač, ale také jednoduché ovládání zapnutí krbu nebo topení. Záleží pouze na vás, co všechno umožníte vaší chytré domácnosti dělat.

Co všechno chytrá domácnost umí?

K dispozici je hned několik funkcí, které vám nabídne chytrá domácnost. Cena je sice o trochu vyšší, avšak plně odpovídá použité technologii.

Chytrá domácnost jako taková totiž zvládne všechny následující činnosti:

  • Komfortní nastavení všech světel včetně možnosti postupného stmívání. K tomu přidejte ještě intuitivní ovládání topení v závislosti na venkovní teplotě, a to v každé místnosti samostatně. Navíc můžete svou chytrou domácnost ovládat několika různými způsoby. Těmi nejběžnějšími jsou dálkové ovladače nebo dotykové panely ve stěnách.
  • Úspora energie, protože můžete u osvětlení i topení nastavit časové horizonty, kdy se mají zařízení automaticky zapnout a vypnout. Někteří odborníci mluví dokonce o více než 10procentní úspoře energie, což rozhodně není zanedbatelné.
  • Bezpečnostní ochrana vašeho domu, a to jak před třetími osobami, tak před povětrnostními vlivy. Při větru nebo bouřce se například zatáhnou žaluzie nebo je zde ochrana před nečekaným přepětím v síti. Součástí chytré domácnosti je i klasický alarm, stejně jako vstup na bezpečností kód nebo kartu. Na zabezpečovací systém lze napojit i bezpečnostní agenturu. O možnosti propojení byste se ale měli informovat předem.
  • Přehled o provozu vaší domácnosti budete mít jako na dlani. Uvidíte veškerá hlášení i nenadálé události přehledně na jednom místě, a dokonce si je můžete nechat posílat také ve formě SMS. Z mobilního telefonu nebo počítače také uvidíte přehled teplot a veškerých nastavení, včetně toho, co se děje na vašem internetu.
Zdroj foto: HQuality / Shutterstock.com

Výhody chytré domácnosti

Chytrá domácnost svépomocí se dnes dá vytvořit velice snadno, což je nepochybně jednou z výhod. Sami si můžete nakoupit jednotlivá zařízení a velmi jednoduchým způsobem je uvést do provozu. Další obrovskou výhodou je efektivita v topení a vůbec v používání energií. Topení můžete ovládat na dálku, takže z práce přijdete do krásně vyhřátého domu.

Chytrá domácnost také často napraví vaše chyby. Typickým příkladem je zapomenutý hrnec na plotně nebo rozsvícená žárovka v koupelně. Díky mobilní aplikaci můžete všechny spotřebiče vypnout na dálku. Mimo jiné máte u chytré domácnosti možnost ovládání veškerých audiovizuálních spotřebičů do jednoho, což vám umožní pohodlný poslech hudby v jakékoliv místnosti.

Nevýhody chytré domácnosti

Obrovskou nevýhodou takového způsobu bydlení je vysoká pořizovací cena. Zejména chytrá domácnost Apple rozhodně nepatří k těm nejlevnějším řešením. U rodinného domu se nákup a instalace jednotlivých prvků může pohybovat v šestimístných částkách. Cena ale závisí na tom, jak moc chytrou domácnost vlastně chcete. Problémem může být i výběr dodavatelů. Rozhodně nikdy nekontaktujte nikoho neprověřeného. Ideální je pořídit si chytrou domácnost od renomované a prověřené společnosti. K těm patří třeba Ikea chytrá domácnost nebo ABB chytrá domácnost.

Zdroj foto: goodluz / Shutterstock.com

Jak se v chytré domácnosti žije?

Zkušenosti s bydlením v chytré domácnosti samozřejmě závisí na tom, kolik domácích zařízení a spotřebičů ovládá počítač, a kolik člověk. Hodně kvitované je různorodé nastavení vytápění v jednotlivých místnostech. Tuto funkci umožňuje například Samsung chytrá domácnost. Drtivá většina uživatelů má totiž v ložnici radši nižší teplotu, což se pozitivně projevuje na kvalitě jejich spánku.

Na druhou stranu lidé, kteří neholdují moderním technologiím a výpočetní technice, nedokážou ocenit všechny benefity chytré domácnosti. Většinou se jedná o občany ve starším věku, jež se na stará kolena nechtějí učit žádné novoty. Ve svém domě mají zajetý systém, se nímž jsou navýsost spokojení. Dalo by se tedy říct, že pokud si do své chytré domácnosti vyberete kvalitní zařízení, nebudete si na ni moci stěžovat. Dnes už doba naštěstí pokročila, a tak by se nemělo stát, že bude například automatické zhasínání nebo dálková regulace topení fungovat špatně.

Chytrá domácnost je postupně se rozvíjející trend, který za pár let nebude chybět v žádném domě.

Zdroj: mytechmag.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.