Chrápání: Jaké jsou příčiny a jak se ho zbavit

Chrápání je běžný problém, co postihuje téměř každého třetího člověka. Jaké jsou příčiny, léčba a jak se zbavit chrápání, si přečtěte v tomto článku.

Co je chrápání?

Chrápání je definováno jako hlučné dýchání, ke kterému dochází při spánku, a mnoho pacientů neví, jak přestat chrápat. Vyskytuje se u všech věkových skupin a mohou být ovlivněny muži i ženy. Někdy sa objevuje také chrápání u dětí.

Proč chrápeme?

Jak funguje chrápání? Během spánku vám jazyk spadne dozadu, uvolní se vám v krku a zúží se vám hrdlo. Stěny hrdla začnou při dýchání vibrovat, což způsobí zvuk chrápání.

Silné chrápání
Zdroj foto: Lucky Business / Shutterstock.com

Jde o zvuk vibrací, co mají původ v dýchacím ústrojí osob či zvířat. Bohužel jsou tyto zvuky někdy až tolik nepříjemné, že dokáží rušit klidný a zdravý spánek osob okolo chrápajícího člověka. Někdy je problém dokonce tak významný, že budí ze spánku i chrápající osobu. Pomoci mohou také špunty do uší proti chrápání. Odstranění chrápání je pak velmi vítanou záležitostí, protože kromě nepohodlí ve spánku pomůže i s lepším soustředěním nebo odstraněním nervozity.

Příčiny chrápání

Proč vlastně lidé chrápou? Pojďme se podívat na příčiny, které mohou za chrápání.

Roli v tom má i pohlaví spáče

V některých případech je dobré vyzkoušet například sprej proti chrápání, který dokáže tento problém zmírnit. Je ale dobré vědět, že náchylnější jsou ke vzniku potíží s hlasitou zvukovou noční produkcí muži. Je to dáno tím, že mají o něco užší hrdlo než jejich ženské protějšky. Toto je dobré vědět v případě, že by se ženy na své partnery zlobily – jednoduše za tuto příčinu ve velké míře nemohou.

Nevhodná poloha při spaní

Spíte vysoko nebo máte zalomenou hlavu? Je vhodnější spát bez polštářů na rovince. Nedoporučuje se ale takhle spát trvale, jelikož to neprospívá zádům.

Obezita vede k častějšímu chrápání

Přemýšlíte, jak se zbavit chrápání? Pokud máte nějaké to kilo navíc, je dobré se zamyslet nad svou životosprávou a upravit ji tak, abyste netrpěli nadváhou. Ta totiž, kromě jiných potíží, vede k usazování tuku v oblasti našeho krku, a zhoršuje tak průchod vzduchu. Důsledek? Samozřejmě častější výskyt chrápání.

Alkohol před spaním

Možná jste to již také někdy zažili – během chvíle, kdy jste pod vlivem alkoholu, se vaše svaly stávají volnější. K podobnému uvolnění svalové hmoty během alkoholového opojení však dochází také v oblasti krku. Dochází tak k větším vibracím v oblasti dýchání a člověk se tak stává doslova chrápajícím strojem. V tomto případě zřejmě nepomůže ani maska proti chrápání.

Aktuální onemocnění

Pokud právě procházíte některým z onemocnění horních cest dýchacích, třeba nachlazení, je téměř jisté, že se u vás objeví noční chrapot. Léčba je v tomto případě nasnadě – odstranění respiračních potíží povede k opětovné pohodě a potíže s nočními hlasitými zvuky samy odezní. Respirační potíže nebo astma jsou dokonce jedním z nejčastějších původců vzniku chrápání u žen.

Kuřáci chrápou mnohem častěji

U kuřáků je situace poněkud složitější. Kouř, co vychází z cigarety, totiž zmenšuje množství řasinkového epitelu. Ten je zodpovědný za posouvání hlenu a jeho následné odstranění z dýchacích cest. Jelikož epitel chybí, u kuřáků dochází k častějšímu vzniku respiračních onemocnění. A také k častějšímu chrápání.

Jak se zbavit chrápání?

Existují některé kroky, co můžete provést, abyste zabránili chrápání, a také příznaky, co naznačují, že byste měli navštívit ORL specialistu. Co dokáže pomoci proti chrápání?

Odstraňte alergeny

Pokud jste alergik, odstraňte všechny dráždivé látky, které mohou přispět k vašemu chrápání, jako je srst zvířat, prach a roztoče. Doporučuje se často oprašovat povrchy v ložnici a stropní ventilátory, a zabránit tomu, aby se váš mazlíček dostal do ložnice. Chcete-li snížit expozici roztočům, měli byste polštář vyměňovat každých šest měsíců a každých pár týdnů jej dávat do sušičky na nachmýření.

Změňte polohu spánku

Součástí procesu je zhodnocení polohy ve spánku. Pokud spíte na zádech, vaše šance na chrápání se zvyšují, protože to způsobí, že spodní část jazyka a měkké patro spadnou do zadní části krku. Zkuste spát na boku. Investujte do kvalitního podélného polštáře na tělo, protože vám může pomoci udržet boční polohu na spaní.

Dodržujte rutinu

Co proti chrápání zabírá také? Doporučuje se chodit do postele a vstávat každý den ve stejnou dobu, abyste si byli jisti, že máte dostatečný odpočinek. Pokud máte špatné spánkové návyky, můžete být unavení. Když k tomu dojde, upadnete do hlubšího spánku, což může příliš uvolnit svaly v zadní části krku a vést k chrápání.

Uvolněte nosní dírky – Skuste sprej proti chrápání

Dalším aspektem procesu, jak přestat chrápat, je uvažovat o tom, jak v noci dýcháte. Pokud dýcháte nosem, je pravděpodobné, že chrápání začíná právě zde. Pokud je váš nos zúžený nebo ucpaný v důsledku zablokování, například z nachlazení, zvyšuje se pravděpodobnost, že budete v noci chrápat.

Následující zásahy mohou udržovat vaše nosní pasáže čisté:

  • horká sprcha před spaním,
  • nosní náplasti mohou uvolňovat nosní průchody a umožňují jim otevřít se,
  • Sprej proti chrápání – vyčistěte nosní dírky pomocí zvlhčovače nebo fyziologického spreje, který je k dispozici v lékárně.

Věděli jste, že k odstranění chrápání pomáhá také zpěv? Posílením svalů v hrtanu totiž dochází ke zmírnění vibrací.

Zdroj foto: Roman Samborskyi / Shutterstock.com

Zhubněte

Pokud jste v poslední době přibrali na váze a od té doby jste začali chrápat, může to být přirozené řešení, jak můžete chrápání ukončit. Přebytečný tuk vás tlačí kolem krku, takže je pravděpodobnější, že budete chrápat. Pokud chcete přestat chrápat, poraďte se se svým lékařem o přístupu ke zdravému hubnutí.

Vyvarujte se alkoholu a sedativ

Alkohol je silný svalový relaxant. Alkohol i sedativa mohou potlačit váš centrální nervový systém a uvolnit svaly čelisti a krku. Když jsou tyto oblasti uvolněné, může se následkem toho uvolnit váš jazyk a blokovat dýchací cesty. Tím se zvyšuje pravděpodobnost chrápání. Doporučuje se vyhnout se konzumaci alkoholu čtyři až pět hodin před spaním.

Přestaňte kouřit

Výzkumné studie dospěly k závěru, že kouření způsobuje zánět a podráždění horních dýchacích cest, které vede k tomu, že chrápete. Poradíme vám, jak přestat s kouřením.

Chrápání léčba lékařem

U někoho nemusí chrápání způsobit žádné negativní účinky. Ale ostatní, kdo mají s tímto problém, mohou mít onemocnění zvané spánková apnoe.

Měli byste navštívit lékaře za následujících okolností:

  • Cítíte se během dne ospalí nebo unavení.
  • Chrápání ovlivňuje váš vztah nebo spánek vašeho partnera.
  • V noci se probouzíte a lapáte po dechu.
  • Váš partner říká, že v noci přestanete dýchat.

Při stanovení diagnózy lékař zkontroluje vaši anamnézu, příznaky, a provede fyzické vyšetření. Mezi další testy, které lze objednat k potvrzení diagnózy, patří rentgenové vyšetření, CT vyšetření nebo MRI k posouzení struktury vašich dýchacích cest.

Co je spánková apnoe?

Už jste proti chrápání zkusili všechno a stále se vám nedaří s ním zatočit? Možná i vy trpíte nepříjemným onemocněním, které se nazývá spánková apnoe. Bohužel se nejedná o banalitu a kromě toho, že zvuková produkce ruší ostatní členy domácnosti ze spaní, je apnoe nebezpečná i pro samotného pacienta. Ten totiž nejen chrápe přerušovaně, ale také tak i dýchá. Stává se, že tito lidé dokonce na chvíli úplně přestanou dýchat. Následně se s nepříjemným pocitem dušení probouzejí a ráno jsou nevyspaní.

Pokud máte diagnostikovanou spánkovou apnoe, běžná léčba zahrnuje následující:

  • trvalý přetlak v dýchacích cestách (CPAP),
  • ústní přístroje,
  • palatální implantáty,
  • tradiční nebo laserová chirurgie,
  • radiofrekvenční ablace tkáně.

TIP: Vědeli ste, že existuje i spánková paralýza? Podívejte se co to je a co se s vaším tělem v noci děje.

Pokud tento problém trápí vás nebo někoho blízkého, musíte si třeba naplánovat schůzku se specialistou, aby se vytvořil individuální plán léčby.

Chrápání má mnoho příčin. Někdy vám pomůže změna životního stylu, někdy zaberou kapky proti chrápání. V krajních případech je bohužel na místě operace, chrápání pak bude odstraněno. Rozhodně se vyplatí si hlídat váhu a správnou životosprávu, není od věci i zkusit spát na boku nebo s vyvýšeným polštářem.

Zdroj: healthline.com, sleepfoundation.org

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.