Chrápání aneb stále nepřetržitě chrápete? Toto jsou možné příčiny

Chrápání je velmi nepříjemná záležitost zejména pro vaše okolí. Nezřídka se stává, že partner či partnerka zvolí pro svůj spánek raději jinou místnost než tu, ve které je neustále chrápající osoba.

Pojďte se s námi podívat na nejčastější příčiny. Třeba se bude jednat i o váš případ a dokážete si pomoci.

Nepříjemné chrápání

Zvuk vibrací, co mají původ v dýchacím ústrojí osob či zvířat během spánku nazýváme chrápání. Bohužel jsou tyto zvuky někdy až tolik nepříjemné, že dokáží rušit klidný spánek osob okolo chrápajícího člověka. Někdy je problém dokonce tak významný, že budí ze spánku i chrápající osobu. Odstranění chrápání je pak velmi vítanou záležitostí, protože kromě nepohodlí ve spánku pomůže i s lepším soustředěním nebo odstraněním nervozity. Problematice chrápání a možností, jak jej odstranit jsme se již věnovali v předchozím článku o chrápání. Proč vlastně lidé chrápou?

Zdroj foto: Kamil Macniak / Shutterstock.com

Roli v tom má i pohlaví spáče

V některých případech je dobré vyzkoušet například sprej proti chrápání, který dokáže tento problém zmírnit. Je ale dobré vědět, že náchylnější jsou ke vzniku potíží s hlasitou zvukovou noční produkcí muži. Je to dáno tím, že mají o něco užší hrdlo než jejich ženské protějšky. Toto je dobré vědět v případě, že by se ženy na své partnery zlobily – jednoduše za tuto příčinu ve velké míře nemohou.

Obezita vede k častějšímu chrápání

Přemýšlíte, jak se zbavit chrápání? Pokud máte nějaké to kilo navíc, je dobré se zamyslet nad svou životosprávou a upravit ji tak, abyste netrpěli nadváhou. Ta totiž, kromě jiných potíží, vede k usazování tuku v oblasti našeho krku, a zhoršuje tak průchod vzduchu. Důsledek? Samozřejmě častější výskyt chrápání.

Alkohol před spaním

Možná jste to již také někdy zažili – během chvíle, kdy jste pod vlivem alkoholu, se vaše svaly stávají volnější. K podobnému uvolnění svalové hmoty během alkoholového opojení však dochází také v oblasti krku. Dochází tak k větším vibracím v oblasti dýchání a člověk se tak stává doslova chrápajícím strojem. V tomto případě zřejmě nepomůže ani maska proti chrápání.

Aktuální onemocnění

Pokud právě procházíte některým z onemocnění horních cest dýchacích, je téměř jisté, že se u vás objeví noční chrapot. Léčba je v tomto případě nasnadě – odstranění respiračních potíží povede k opětovné pohodě a potíže s nočními hlasitými zvuky samy odezní. Respirační potíže nebo astma jsou dokonce jedním z nejčastějších původců vzniku chrápání u žen.

Kuřáci chrápou mnohem častěji

U kuřáků je situace poněkud složitější. Kouř, co vychází z cigarety, totiž zmenšuje množství řasinkového epitelu. Ten je zodpovědný za posouvání hlenu a jeho následné odstranění z dýchacích cest. Jelikož epitel chybí, u kuřáků dochází k častějšímu vzniku respiračních onemocnění. A také k častějšímu chrápání.

Zdroj foto: Photoroyalty / Shutterstock.com

Spánková apnoe

Už jste proti chrápání zkusili všechno a stále se vám nedaří s ním zatočit? Možná i vy trpíte nepříjemným onemocněním, které se nazývá spánková apnoe. Bohužel se nejedná o banalitu a kromě toho, že zvuková produkce ruší ostatní členy domácnosti ze spaní, je apnoe nebezpečná i pro samotného pacienta. Ten totiž nejen chrápe přerušovaně, ale také tak i dýchá. Stává se, že tito lidé dokonce na chvíli úplně přestanou dýchat. Následně se s nepříjemným pocitem dušení probouzejí a ráno jsou nevyspaní. Zde je na místě co nejdříve navštívit lékaře.

Chrápání má mnoho příčin. Někdy je pomůže vyřešit změna životního stylu, někdy zaberou kapky proti chrápání. V krajních případech je bohužel na místě operace. Rozhodně se vyplatí si hlídat váhu a správnou životosprávu, není od věci i zkusit spát na boku nebo s vyvýšeným polštářem. Věděli jste, že k odstranění pomáhá také zpěv? Posílením svalů v hrtanu totiž dochází ke zmírnění vibrací.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.