Černé tečky na nose: Jak je odstranit a proč vznikají?

Černé tečky trápí mnoho z nás. Někdy může být složité se z tohoto nevzhledného stavu vymanit. Co je příčinou vzniku černých teček a jak proti nim můžete efektivně bojovat?

Jak černé tečky vznikají?

Problém černých teček vychází ze stavby póru – ten je totiž při pohledu zblízka úzká trubička. Vzhledem k chování pleti, kdy dochází k přirozenému maštění, odlupování opotřebovaných kožních buněk a náš obličej je vystaven také znečištění zvenčí, je velmi jednoduché, aby se tento malý kanálek s názvem pór zanesl.

Když dojde k masivnímu znečištění póru, maz a nečistoty na povrchu kůže zoxidují a tím vznikne právě černá tečka.

Zdroj foto: Evgenyrychko / Shutterstock.com

Proč vznikají černé tečky?

Někteří lidé nemají s černými tečkami na kůži vůbec problém, tak proč by měly trápit zrovna vás? Důvody jejich vzniku mohou být různé.

Nejčastěji se jedná o nadměrnou produkci mazu kvůli vlivu hormonů. Ty ovlivňují nezměrné množství procesů v našem těle.

Dále může být maštění pokožky způsobeno nesprávnou péčí, kterou jí věnujete, například pokud používáte nevhodnou kosmetiku pro jiný typ pleti nebo se o svůj obličej nedostatečně staráte. Ten se to pak rozhodne vzít do svých rukou, produkce mazu se zvýší a na úkor toho začnou vznikat černé tečky.

Dalším problémem kosmetiky může být obsah takzvaných komedogenních složek – ty způsobují zanášení pórů. Jedná se většinou o silikony, minerální oleje nebo dokonce také kokosový olej. Kombinací těchto faktorů se tedy zanesené pleti rozhodně nevyhnete, hlídejte si proto složení vašich kosmetických přípravků.

Bohužel někdy se může stávat, že i přesto, že se o svou kůži špičkově staráte a věnujete jí spoustu péče, odvděčí se pouze dalšími černými tečkami.

Predispozice k tvorbě tohoto problému totiž může být také genetická, jedná se především o náchylnou či aknózní pleť.

Velikost pórů ale můžete ovlivnit také svým životním stylem. Stárnutím kůže dochází k ztrátě pružnosti, póry se tak mohou otevírat a být náchylnější.

Tento proces urychluje sluneční záření, z toho důvodu byste vždy při pobytu na sluníčku měli myslet na ochranu své kůže, ideálně užíváním krémů s vysokým FPS. Póry mohou být viditelnější, pokud je vaše pleť suchá. Vždy proto dostatečně vyživujte a hydratujte, ideálně krémy s přírodní složkou.

Co pomáhá na černé tečky? Nebo také ne?

Pleťová maska na černé tečky

Nejjednodušším řešením je vymačkávání černých teček, to se však nehodí pro každého. Velmi populární se v boji s černými tečkami staly speciální černé pleťové masky s obsahem černého uhlí. Ty na kůži pevně přilnou a měly by z nich vytáhnout nečistoty.

Povětšinou však jediné, čeho tato maska dosáhne, je depilace drobných obličejových chloupků, její aplikace je tedy poměrně bolestivá, a černých teček vás nezbaví. Navíc může docházet k poškození vrchní vrstvy pokožky. Nejlepší masky na černé tečky můžete zakoupit i ve vaší nejbližší drogerií.

Krém na černé tečky

Na trhu je nabízena celá řada dalších přípravků, co slibují, že vás zbaví černých teček. Věřit však bohužel nelze všem prodejcům, proto se soustřeďte hlavně na produkty, s obsahem kyseliny salicylové. Jedná se o přírodní látku, která je získávána z vrbové kůry, a je známá jako úspěšný prostředek při léčbě kožních problémů.

Pokud vás černé tečky trápí pouze okrajově, vystačíte si s tonikem či prostředkem na omývání obličeje s obsahem této kyseliny. Pořídit se však dají i krémy na černé tečky, co se hodí pro řešení rozsáhlého problému, můžete ho totiž aplikovat ve větší vrstvě a nechat působit, čímž se zefektivní účinek.

Přípravky na černé tečky s alkoholem

Mezi prostředky, jimž byste se měli vyhnout, patří kosmetické produkty s obsahem alkoholu. Mohlo by se sice zdát, že vyřeší problém s maštěním pleti a zabrání tak vzniku černých teček, naopak však pleť příliš vysuší, poškodí ji, a ta si na obranu začne tvořit zvýšené množství mazu. To samozřejmě povede k opakovanému zanícení pórů.

Rozhodně není doporučováno držet se babských rad, přeci jen pleť máme každý jinou a kvůli tomu byste si mohli přivodit nepříjemnou reakci na některý z improvizovaných způsobů.

Neměli byste se také pokoušet zbavovat se černých teček mechanickým očištěním, vyhněte se proto agresivním peelingům a podobným vychytávkám, těmi byste totiž mohli uškodit pokožce, obzvlášť, pokud trpíte na citlivou pleť a kůži.

Mačkání černých teček

Nabízí se řada postupů, jak na černé tečky doma, abyste se jich jednou pro vždy zbavili. Velmi známou metodou je vymačkávání černých teček. Použít můžete také pinzetu na černé tečky. Jedná se sice o relativně účinnou metodu, kdy nečistoty prostě vymáčknete a pór se tak vyčistí.

Dle odborníků se však jedná o poměrně nevhodný způsob, jak proti tečkám bojovat, můžete si totiž pleť akorát více poškodit.

Jestliže se uchýlíte k tomuto řešení, před mačkáním pórů si pleť alespoň nahřejte, stačí dlouhá horká sprcha, aby se póry otevřely a olejovitý maz se začal rozpouštět.

Díky tomu pak půjde vymáčknutí o mnoho snadněji, a vy tolik neporušíte kůži. Je vhodné používat speciální pomůcky na vymačkávání , jde totiž o hygieničtější a přívětivější variantu pro vaši pleť. Jestliže doma nemáte nic takového, můžete po nahřátí póry zkusit vyčistit dvěma vatovými tyčinkami, kterými pór vymáčknete.

Nejhorším způsobem je vymačkávání prsty či nehty, u tohoto způsobu totiž nejvíce hrozí zanešení infekce do kůže, čímž byste si způsobili nepříjemný zánět a černé tečky by byly ten nejmenší problém.

černé tečky
Zdroj foto: Geinz Angelina / Shutterstock.com

Prevence proti černým tečkám

Samozřejmě neopomenutelnou složkou v boji proti černým tečkám jsou ty správné kosmetické přípravky, jež vaší pleti dokážou ulevit. Ovšem to, že takové budete užívat, automaticky neznamená zdravou a krásnou pleť. K tomu je totiž potřeba správná péče.

Minimálně jednou denně tedy svou pleť hloubkově vyčistěte, ideálně namažte krém, pokud potřebuje hydrataci. To vše vaši pokožku podpoří a dodá jí potřebné živiny. Dalším důležitým faktorem je také make-up, ideální by bylo se mu úplně vyhnout. Jestliže to však není možné, snažte se alespoň minimalizovat množství a o to více se soustřeďte na hloubkové čištění pleti.

Mezi nejhorší zlozvyk patří neustále sahání na obličej, tím totiž nanášíte zbytečné nečistoty a své póry tak zatěžujete. Jestliže bychom tedy měli shrnout, co vám pomůže proti černým tečkám, jsou to tyto body:

  • kvalitní hloubkové čištění,
  • ošetření pleti dle jejích požadavků – specifické kosmetické přípravky,
  • hydratační a vyživující krémy,
  • minimalizování sahání na obličej,
  • černé tečky nemačkejte, dojde akorát k podráždění pleti.

Jak pleť správně vyčistit?

Dokonale vyčištěná pleť je základem pro zdravý vzhled pokožky, jak toho však dosáhnout?

Správné čištění pleti by mělo zahrnovat tyto kroky:

  1. Jednou týdně, případně méně, pleti dopřejte jemný peeling. Díky tomu zbavíte obličej starých buněk a nečistot, a necháte pleť dýchat, díky tomu lépe přijme živiny, které jí následně dodáte.
  2. Vyberte si vhodný přípravek na čištění pleti. To je velmi individuální, vybírejte podle svého typu pleti a dle toho, co je vám pohodlné. Sledujte reakci pokožky, jak na přípravek reaguje, vyhněte se mýdlu a vodě. Obličeji věnujte dostatečnou péči, aby byl opravdu čistý, nejen že tím otevřete své póry, ale také ho promasírujete a zlepšíte tak oběhový systém.
  3. Po odlíčení a vyčištění následuje osvěžení. K tomu slouží různá tonika a pleťové vody. Jsou lehké a pleť projasní.
  4. Jednou týdně naneste na obličej masku, ať už se jedná o hydratační či vyživující, pozorujte, co vaší pleti aktuálně chybí, a dle toho o ni pečujte.

Černé tečky jsou často dlouhodobým problémem, neklesejte proto na mysli, jestliže se s nimi nerozloučíte během pár týdnů. Příčiny mohou být i hlouběji v těle, kromě péče o pleť se tak zkuste zamyslet také nad ostatními problémy, které vás trápí.

Díky kombinaci těchto věcí se černých teček nakonec zbavíte.

Zdroj: healthline.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.