Casablanca: Průvodce, památky, doprava, ubytování

Když se řekne Casablanca, některým se vybaví kulturní americký stejnojmenný film s H. Bogardem a I. Bergmanovou v hlavních rolích. Casablanca je ovšem hlavně největší město a přístav v Maroku.

A právě to filmu dodalo zajímavé exteriéry. Dnes bývá město hostitelem důležitých mezinárodních veletrhů a konferencí, přičemž poměrně velký ekonomický podíl má také rozšířený turismus. Na co se můžete v Casablance těšit?

Zdroj foto: Ruslan Kalnitsky / Shutterstock.com

Casablanca a její historie

Historie se s městem Casablanca nijak nemazlila. Bylo jak úkrytem pirátů, kteří vyráželi na své loupežné výpravy při pobřeží Portugalska, ale i důležitým obchodním centrem. V polovině 18. století ho téměř celé zničilo zemětřesení a ve 20. století se zde usadili Francouzi, aby zde ustanovili protektorát. Casablanca neboli Bílý dům leží v nejúrodnějším, a na minerály nejbohatším, místem v Maroku.

V průběhu druhé světové války byla Casablanca strategicky důležitým přístavem. Po válce zde proběhly protifrancouzské vzpoury, jež vyvrcholily teroristickým bombovým útokem na jeden z křesťanských kostelů v roce 1953. To nakonec vedlo ke vzniku samostatného Maroka o tři roky později, což Casablance však přineslo několik let trvající ekonomické problémy. Dnes je to moderní město s rozvinutým textilním, kožedělným i potravinářským průmyslem a centrem turismu.

Co všechno může Casablanca nabídnou zvídavým turistům?

I když je Casablanca důležitým marockým centrem, nemůže se pochlubit zdobenými paláci a mešitami, jako tomu je ve Fesu nebo Marrákeši. V čem tedy tkví její půvab? Je to hlavně v její modernosti a velmi příjemném klimatu.

Má zajímavé centrum, které je postavené v maurském stylu podle návrhů francouzských architektů. Najdete tu dlouhé příměstské pláže, dobře si nakoupíte v řadě obchodů a čeká vás také bohatý noční a kulturní život. Kdo rád tímto způsobem tráví svůj volný čas o dovolené, bude maximálně spokojený.

Mešita Hassana II

Za čím jezdí turisté do Casablancy? Kromě rušného nočního života to bude zejména pátá největší mešita na světě, která své jméno dostala po králi Hassanovi II. Její minaret ční až do výše 210 metrů, což z něj dělá nejvyšší minaret na světě. Je postavena na uměle vybudovaném výčnělku do oceánu. Při plavbě lodí je velmi dobře vidět už z velké dálky.

Má opravdu úctyhodné rozměry, 200 × 100 metrů, pojme na 25 tisíc věřících, přitom dalších 80 tisíc se vejde do prostoru, co přiléhá k mešitě. Interiéry této náboženské stavby jsou bohatě zdobené a žádného milovníka architektury nenechají chladným. Mešita je přístupná i pro nevěřící, jenž si společně s průvodcem mohou projít hlavní část mešity a prostory pro umývání. Minaret bohužel přístupný není. K mešitě se lze dostat jen po svých, nebo taxíkem. Důležité je dodržovat zdejší pravidla – uvnitř byste se neměli fotit.

Mešita Hassana II. je moderní budovou, která má dokonce otevírací střechu. Je-li třeba vyvětrat, motory ji v krátkosti otevřou.

Na stavbu byly použity materiály:

  • titan,
  • mramor,
  • žula,
  • bronz
  • luxusní dřeva.

A rozhodně se na ní nešetřilo! Mešita však upoutává pozornost také tím, že se v jejím interiéru nachází také 41 fontán, turecké lázně, muzeum marocké historie a obří knihovna, jež patří k nejlepším v arabském světě.

Zdroj foto: Morocko / Shutterstock.com

Stará medina v Casablance

Medina je označením pro starou část mnoha severoafrických měst. Typické je pro ni opevnění a bludiště úzkých uliček. Byly budované také záměrně, aby zmátly případné útočníky. Jsou zde obchůdky s různým zbožím, od knih až po jídlo a oblečení. Úzké uličky se klikatí mezi domy s typickou bílou barvou a dřevěnými okenicemi, které chrání vnitřek domu před všudypřítomným žárem. Zdejší atmosféra vás jistě přenese do dávno minulé doby.

Centrální tržiště

Jen několik set metrů od staré mediny se v kamenné budově rozprostírá obrovské centrální tržiště. Prodává se tu prakticky všechno – oblečení, potraviny a další. V prostoru se mísí vůně všeho druhu, od zápachu ryb až po opojný odér čerstvých květin.

Parc de la Ligue Arabe

Živé zeleně v Casablance příliš nenajdete. Výjimkou je uměle vytvořený Parc de la Ligue Arabe s pečlivě naplánovanými palmovými alejemi, které však vrhají jen minimální stín, kde se sotva schováte před žárem slunce. Toto místo lze spíše chápat jako umělecké dílo než jako park.

Katedrála Sacré Coeur

Nejen v Paříži mají Sacré Coeur. Jedna katedrála stejného jména stojí také v Casablance. Původně se jedná o katolickou stavbu, postavenou v neogotickém stylu Art-Deco, která je představitelkou francouzské architektury první poloviny 20. století. Dnes už katedrála jako aktivní náboženská stavba neslouží. Po osamostatnění Maroka byla odsvěcená a využívá se jako kulturní centrum. Vstup do ní je zadarmo.

Zdroj foto: TomiV / Shutterstock.com

Náměstí Mohammeda V.

Moderním centrem města je náměstí Mohammeda V. Zaujme vás hlavně svojí rozlohou a všudypřítomnou zelenou vegetací. V honosných a mnohdy opravdu monumentálních budovách sídlí řada významných marockých institucí – soudy, ministerstva. Náměstí je dobře přístupné, protože jeho středem projíždí tramvaj. Až se zde budete procházet, určitě nasajete typickou atmosféru běžného pracovního dne.

Zdroj foto: Leonid Andronov / Shutterstock.com

Královský palác

Ukázkou krásné islámské architektury je Palais Royal de Casablanca, který je jednou ze čtyř královských budov v zemi. Její interiéry a dvorana však nejsou přístupné veřejnosti, takže návštěvníci se musejí spokojit pouze s obdivem nádherných exteriérů. Ale i ty stojí za to je vidět.

La Corniche

Až budete mít dost procházek po rušných ulicích, pak se přesuňte na dlouhou promenádu podél Atlantiku, kde je pěkná a čistá pláž. Čtvrť La Corniche je takovou výstavní skříní Casablancy. Najdete tu spoustu luxusních hotelů a restaurací, které vám poskytnou pohodlí, odpočinek a výtečné místní pokrmy. Zde načerpáte sílu a energii do další prohlídky města.

Notre Dame de Lourdes

Casablanca se pyšní řadou moderních staveb. K nim bezesporu patří jeden z mála zdejších funkčních katolických kostelů. Notre Dame de Lourdes je postavený ve funkcionalistickém stylu. Zvenku ani jako kostel moc nevypadá, je spíše nevýrazný a více vám bude připadat jako protiatomový kryt. Ale interiéry nabídnou bohatou výzdobu – vysoké stěny, unikátní barevné vitráže v oknech a zajímavé řešení stropů v hlavní kostelní lodi.

Nová medina – Hobbus

Ve městě Casablanca najdete ještě další medinu, která je veskrze moderní. Nachází se ve čtvrti Hobbus a její vznik se datuje k 20. letem minulého století. Cílem francouzských architektů bylo napodobit původní středověké mediny, takže nechybí klikaté úzké uličky s rušným životem. Kromě obchodů jsou tu také restaurace, v nichž se lze dobře občerstvit.

Co navštívíte jako první?


Tipy na další nejznámější města světa

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.