Brusinky jsou skvělý doplněk stravy: Jaké má účinky?

Brusnice brusinka je oblíbená zejména kvůli svým dezinfekčním účinkům, jistě si ji ale zamilujete i pro její skvělou chuť. Podívejte se na ty nejzásadnější pozitivní účinky na lidské tělo i na informace o jejím pěstování či skladování.

Zdroj foto: Nata Naumovec / Shutterstock.com

Základní informace o brusnici brusince

Brusnice brusinka je také známá jako červená borůvka, kalinka nebo kyselinka.

  • Jedná se o jasně červené lesní plody, které rostou na nižších keřích s krásnými, tmavě zelenými listy.
  • Tento plazivý keřík dorůstá maximálně do výšky 25 centimetrů a jeho vejčité lesklé listy jsou dlouhé maximálně 25 milimetrů.
  • V období květenství najdete na keřích bílé, místy narůžovělé květy, toto období je především v květnu a červnu.
  • Plody brusnice jsou zprvu hodně trpké a kyselé, ještě před zčervenáním mají zelenou barvu. Kolem sprna začnou plody dozrávat a sbírat je můžete až do prvních mrazíků.

Volně v přírodě ji najdete vždy na specifickém místě

Červenou borůvku najdete vždy v okolí vřesu nebo v rašeliništích. Tato keříková rostlina potřebuje k životu dostatek kyselosti v půdě, bez přítomnosti minerálů. Proto se často objevuje také na svazích hor a menších kopců, dobře se jí daří v jehličnatém lese.

Zdroj foto: Nata Naumovec / Shutterstock.com

Chcete si brusnici vypěstovat na zahradě?

Jestliže jste si tuto rostlinu zamilovali, jistě toužíte po jednom nebo dvou keřích i na vaší zahradě. Brusnice brusinka nepotřebuje nijak zvláštní a náročnou péči, s výsadbou počkejte na jaro nebo podzim. Vhodnou půdou je ta s vysokým obsahem kyselosti, do zeminy tedy přidejte dostatek rašeliny.

Nevysazujte brusinku na přímé slunce, odvděčí se vám svými plody jedině v polostínu. Pozor dávejte na množství zálivky, nikdy by tato rostlina neměla být příliš zalitá, v takovou chvíli totiž rychle odumírají nové výhonky nebo hnijí kořeny.

Brusnice brusinka jako nejsilnější přírodní antioxidant

O ostružinách, borůvkách a česneku se často hovoří jako o těch nejsilnějších přírodních antioxidantech. Na stejný stupínek se řadí také brusnice brusinka. Jako skvělý antioxidant vám pomůže s pomalejším stárnutím, skvěle podpoří vaše zdraví i v případě srdečních onemocnění nebo v případě problému s oběhovým systémem. Poradí si i v případě průjmů nebo problémů se žlučníkem. Podpoří celkové zdraví, posílí imunitu a srovná hladinu cukru v krvi.

Nejlepší lék na problémy s močovými cestami

Pokud často trpíte na záněty močových cest nebo močového měchýře, jistě už jste slyšeli o brusinkách. Ty totiž dokážou naprosté zázraky v této oblasti těla. Močopudné účinky pomáhají zmírnit a vyléčit záněty močových cest a výborně fungují také jako preventivní doplněk stravy.

Zdroj foto: S.O.E / Shutterstock.com

Pokud tedy trpíte na chronické záněty v této oblasti, určitě by ve vašem jídelníčku brusinka neměla chybět. Můžete si připravit brusinkový čaj nebo brusinky mlsat u televize místo nezdravých bonbonů.

Kdy a jak brusnici sbírat?

Vydáváte se na procházku lesem za účelem sběru těchto přírodních léčiv? U brusnice brusinky nezapomeňte nejen na plody, ale vezměte domů i listy. Jestliže vyrazíte na konci léta především pro plody, nikdy nesbírejte na pohmat měkké, ty jsou již přezrálé. Zaměřte se na jasně červené, tvrdé plody. Při sběru nezapomeňte také na pár listů, které můžete usušit a vychutnat si z nich lahodný a blahodárný čaj.

Sušení a skladování je jednoduché

Při sušení listy nikdy nenechávejte na přímém slunci, raději je nechte pomalu schnout ve stínu. Sušené listy můžete skladovat v suché dóze s těsným uzávěrem, místo by mělo být suché a nejlépe tmavé. Zaujmou vás svou tmavě zelenou barvou, při přípravě čaje také silnou a hořkou chutí. Plody sušte nebo zavařte do sklenic. Skladujte stejně jako listy.

Vychutnejte si úžasnou chuť i blahodárné účinky těchto lesních plodů.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.