Bonsaj: Pěstování krok za krokem. První kroky, umístění, výběr květináče

Pokud milujete okázalost a zajímavé prvky v interiéru, pak vás určitě vedle zajímavých dekorací nadchnou i neobvyklé pokojové rostliny. Bonsaj bude skvělou volbou do ložnice i obývacích pokojů, kde splní svou službu a zpříjemní váš interiér. Jak ji vypěstovat?

bonsaj
Zdroj foto: qSPOoKYp / Shutterstock.com

Bonsaje mají tradici již mnoho let

V Asii se věnují pěstování bonsají již staletí, tyto miniaturní stromky jsou nádherné a velmi zajímavé, zaujmou vás i překvapivě nenáročnou péčí o ně. Základní prvky bonsaje vznikají již během prvního roku, a tak se nemusíte bát dlouhodobé péče a velké dávky trpělivosti.

Důležité je vybrat správnou odrůdu nebo druh bonsaje, kterému se ve vašem podnebí bude dařit. Je nutné přemýšlet taky nad tím, zda vám bonsaj bude dělat radost ve venkovních, nebo vnitřních prostorech. Pěstování bonsají od semínek je velmi složité, tomu se můžete klidně vyhnout. Mnohem jednodušší bude zajít do obchodu a vybrat jednu již připravenou sazeničku.

Myslete na vhodné umístění

Ještě, než se rozhodnete pro koupi bonsaje, je nutné se rozmyslet, zda bude tento miniaturní stromek na zahradě, terase či v interiéru vašeho domova. Podle toho totiž musíte vybírat i konkrétní druh bonsaje, jelikož ne všechny mohou naše venkovní podmínky přežít.

  • Jestliže se rozhodnete pro bonsaj jako pokojovou rostlinu, je nutné myslet na vhodné stanoviště, kde bude stromek dobře prospívat a zároveň vám také bude dělat radost.
  • Nejlepší umístění je u přirozeného světla, tedy na parapetu okna, přičemž je vhodná především východní nebo západní strana domu.
  • Pokud se rozhodnete dát bonsaj na terasu či zahradu, přemýšlejte nad dostatkem světla, avšak najděte spíše polostín, kde nebude bonsaj na přímém slunci.

První kroky s vaší bonsají

Z obchodu si bonsaj většinou přinesete v nevhodném květníku, který vám rozhodně stačit nebude. Jako první vás tedy čeká přesazování bonsaje.

  • Je nutné dodat mnohem lepší substrát, aby se zálivka v půdě moc nezadržovala a kořeny bonsaje neuhnívaly.
  • Kořeny je před samotným přesazování nutné zkrátit a zasadit do mělkého květináče.

Substrát pro bonsaje můžete pořídit speciální, který musí mít však správné vlastnosti. Mezi ty patří:

  • dostatečná vzdušnost,
  • nesmí zadržovat vodu,
  • Musí mít dostatek živin a hnojiva s trochou páleného jílu.

Důležitý je vhodný výběr květináče

Určitě jste si všimli, že bonsaj nemá nikdy příliš hluboký květináč. Jedná se většinou spíš o mělké misky, které jsou vyrobené z keramiky, kamene nebo plastu. Jestliže si přejete, aby vaše bonsaj rostla do výšky, vyberte hranatý a velmi mělký květináč, hlubší misky totiž zapříčiní křivolaký růst bonsaje.

bonsaj
Zdroj foto: Panupong786 / Shutterstock.com

Každá miska či květináč musí mít dostatečně velké otvory pro odtok přebytečné vláhy, aby voda nezůstávala u kořenů. Ty mohou v takovém případě dost rychle uhnít. Zalévání by mělo být dostatečné, v letních měsících či v prvním roce klidně jednou za den, po malém množství. Proto většinou najdete bonsaj s mělkým květináčem i miskou pod ním, do které přebytečná voda odtéká.

Bonsaj jako pokojovka

Mezi nejoblíbenější druhy bonsají, které lze pěstovat v interiéru, patří zejména:

Tyto druhy jsou stálezelené, vypadají zajímavě a jejich vzhled vás neomrzí. Všechny tyto druhy potřebují dostatek světla, a tak místo na okně bude tou pravou volbou. Pokud si přejete mít doma zajímavou bonsaj s květenstvím, můžete vybrat například citrusové dřeviny nebo bonsaj granátové jablko.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv druh, jistě si ji užijete jako nádhernou a neobvyklou dekoraci vašeho domova.


Tipy na další pokojové rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.