Nepříjemná bolest zad: Jak jí předejít? Vsaďte na protahování a nestresujte se

Do svalů se ukládá všechno, co děláme špatně. Dnešní doba je bohužel ukvapená, nezdravý životní styl, sedavé zaměstnání a nedostatek zdravého a přirozeného pohybu – to všechno se na nás podepisuje. A obvykle se na nás toto vše podepíše jako bolest zad. Věděli jste, že je dokonce častější, než bolesti hlavy? Na vině je ale často i psychika a stres. Jak bolestem můžeme předcházet?

Zdroj foto: Rojana2529 / Shutterstock.com

Bez pohybu to nepůjde

Když nás něco bolí, obvykle sáhneme automaticky po pilulce od bolesti, a i když se nám uleví, prášky od bolesti určitě problémy neřeší.

  • Pomáhají pouze krátkodobě a žádné léky by se navíc neměly užívat dlouhodobě.
  • Jediným způsobem, jak se bolesti zad zbavit a jak jim předcházet, je tak jedině pohyb.
  • I když máte sedavé zaměstnání, měli byste se v průběhu dne donutit k protažení svalů, cviky jsou snadné, a navíc rychlé, možná se budete divit, ale i pět až deset minut cvičení dvakrát denně může od bolesti zad ulevit, a navíc pohyb působí i preventivně. Cvičení by se mělo zaměřovat na protažení svalů.

Bolest zad aneb rizika práce u počítače

Nejčastěji bolí záda osoby, které pracují u počítače několik hodin denně. Sedavé zaměstnání je pro záda úplně to nejhorší, proto je důležité se často protahovat, jít se na chvíli projít, a hlavně si dávat pozor na to, jak sedíme. U počítače totiž máme tendenci se hrbit, svaly jsou namáhány a páteř je v nepřirozené poloze, potom se nemůžeme divit, že nás záda bolí. Základem by tak měla být kvalitní židle a správný sed.

Zdroj foto: sebra / Shutterstock.com

Problémy se musí řešit ihned

Pokud vás bolest zad trápí čím dál častěji, je nutné okamžitě zakročit. Určitě pomůže návštěva fyzioterapeuta nebo lékaře, vhodné jsou i masáže. Rady odborníků si pak vezměte k srdci a začněte se změnou okamžitě, protože v případě, že se problémy nezačnou řešit včas, může být později už pozdě.

K jednomu problému se nakonec nabalí další, svaly si totiž hodně pamatují. Když bolest začne na jednom místě a neřeší se, začne vás nakonec bolet skoro celé tělo. V lidském těle totiž všechno souvisí se vším.

Fyzická námaha i stres

Bolest zad ale není jen odrazem fyzické kondice, špatného držení těla nebo sedavého zaměstnání. Do svalů se totiž podepisuje i stres a psychická zátěž. Opět platí, že všechno souvisí se vším, takže mnohdy když se necítíme dobře a něco nás bolí, může být na vině i psychické vypětí. Zkuste tedy zvolnit a vyzkoušejte meditace nebo jógu. I tohle vám může pomoci zatočit s bolestmi zad.

Navíc se náš psychický stav odráží i na tom, jaké máme držení těla. Například pokud se člověk cítí špatně, má úzkosti a nedaří se mu, nevědomky směřuje ramena dopředu – a tím si vytváří kulatá záda. Kdykoliv jsme ve stresu, tělo reaguje. Nervový systém to pozná a automaticky se zvyšuje svalové napětí.

Někdy si ale špatné návyky a špatné držení těla s sebou neseme již od dětství. Pokud jsou problémy se zády dlouhodobého charakteru, obvykle je musí řešit neurolog anebo fyzioterapeuti.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.