Bolest zad – jak si od bolesti ulevit a co je její příčinou?

Bolest zad je jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé často marodí a navštěvují lékaře. Na světě snad není člověka, kterého by bolest zad nepostihla. Jak si při bolesti zad pomoci?

Pokud prevence selže, jednoduchá domácí léčba a správná mechanika těla vás zase během několika týdnů vrátí na nohy.

bolest zad
Zdroj foto: TB studio / Shutterstock.com

Proč záda bolí?

Akutní bolest zad se objevuje náhle a netrvá déle než šest týdnů. Většinou je způsobena pádem nebo zvedáním těžkých předmětů. Ovšem bolest chronická, která trvá déle jak tři měsíce už vyžaduje návštěvu lékaře.

  1. Natažený, namožený sval nebo vaz – opakované zvedání těžkých předmětů nebo náhlý rychlý pohyb může svaly a vazy zatížit. Navíc, pokud vaše fyzická kondice není zrovna nejlepší, můžete si lehce přivodit svalovou křeč.
  2. Vypouklé nebo prasklé disky – ty fungují jako polštáře mezi kostmi (obratli) v páteři. Měkký materiál uvnitř disku se může vyboulit nebo dokonce prasknout, čímž začne tlačit na nervy. Onemocnění disku se často vyskytuje náhodně.
  3. Artritida – osteoartritida, forma artritidy také může ovlivnit dolní část zad. V některých případech může artritida v páteři vést ke zúžení prostoru kolem míchy, což je stav nazývaný spinální stenóza.
  4. Kosterní nepravidelnosti – tento stav je charakteristický jako skolióza páteře a často vede k bolesti zad ve středním věku.
  5. Osteoporóza – jakmile začnou vlivem stáří kosti slábnout a řídnout, mohou se na páteři vytvořit kompresní zlomeniny.

Charakteristické příznaky bolesti zad

  • bolest svalů,
  • vystřelující, bodavá bolest beder,
  • bolest, co vystřeluje do nohy,
  • bolest, co se zhoršuje při ohnutí, zvedání, postavení a při chůzi,
  • bolest, co se zlepšuje při ohnutí.

Hlavní příčinou je sedavé zaměstnání

Nejčastěji bolí záda osoby, které pracují u počítače několik hodin denně. Sedavé zaměstnání je pro záda úplně to nejhorší, proto je důležité se často protahovat, jít se na chvíli projít, a hlavně si dávat pozor na to, jak sedíme. U počítače totiž máme tendenci se hrbit, svaly jsou namáhány a páteř je v nepřirozené poloze, potom se nemůžeme divit, že nás záda bolí. Základem by tak měla být kvalitní židle a správný sed.

Bolest zad ale není jen odrazem fyzické kondice, špatného držení těla nebo sedavého zaměstnání. Do svalů se totiž podepisuje i stres a psychická zátěž. Opět platí, že všechno souvisí se vším, takže mnohdy když se necítíme dobře a něco nás bolí, může být na vině i psychické vypětí. Zkuste tedy zvolnit a vyzkoušejte meditace nebo jógu. I tohle vám může pomoci zatočit s bolestmi zad.

Navíc se náš psychický stav odráží i na tom, jaké máme držení těla. Například pokud se člověk cítí špatně, má úzkosti a nedaří se mu, nevědomky směřuje ramena dopředu – a tím si vytváří kulatá záda. Kdykoliv jsme ve stresu, tělo reaguje. Nervový systém to pozná a automaticky se zvyšuje svalové napětí.

Jak bolesti zad předejít a jak si od ní ulevit?

Bolesti zad můžete zabránit nebo ji zmírnit zlepšením fyzické kondice a správnými technikami protahování.

  • Cvičení – pravidelné aerobní aktivity (nezatěžující záda) mohou zvýšit sílu a vytrvalost v zádech a umožnit lepší fungování svalů. Ideálními cviky na bolest zad je chůze a plavání. S ostatními protahovacími cviky vám poradí fyzioterapeut.
  • Protažení svalů – I když máte sedavé zaměstnání, měli byste se v průběhu dne donutit k protažení svalů, cviky jsou snadné, a navíc rychlé, možná se budete divit, ale i pět až deset minut cvičení dvakrát denně může od bolesti zad ulevit, a navíc pohyb působí i preventivně. Cvičení by se mělo zaměřovat na protažení svalů.
  • Budujte svalovou sílu a flexibilitu – budování břišních a zádových svalů posilující jádro těla pomáhá k tomu, aby se tyto svaly přizpůsobily jako přirozený korzet pro záda. Flexibilita v bocích a horních končetinách vyrovnává pánevní kosti.
  • Udržujte si optimální váhu – je obecně známo, že nadváha je pro naše zdraví nebezpečná. Právě ta přispívá k bolesti zad, protože napíná a přetěžuje svaly.
  • Léky – v lékárně seženete také volně prodejné léky na bolest zad. Také můžete zvolit i dostupné masti na bolest zad. Řada produktů slibuje prevenci a úlevu od bolesti, ale neexistují žádné definitivní důkazy o tom, že skutečně pomáhají – patří mezi ně speciální obuv, vložky do bot, opěradla, speciálně navržené matrace nebo nábytek.
Zdroj foto: sebra / Shutterstock.com

A kdy navštívit lékaře?

Většina bolestí zad se postupně během domácí léčby zlepší v rámci několika týdnů. Jestliže ale neodezní, navštivte svého lékaře, protože ve vzácných případech a v kombinaci s jinými zdravotními komplikacemi, může bolest zad signalizovat vážný zdravotní problém.

Lékaře vyhledejte ihned, pokud

  1. bolest zad doprovází střevní potíže a potíže s močovým měchýřem,
  2. je doprovázena horečkou,
  3. bolesti předcházel pád nebo jiné zranění,
  4. bolest se zhoršuje,
  5. šíří se směrem dolů po nohách – bolest zasahuje zejména koleno,
  6. kvůli silné bolesti pociťujete necitlivost, slabost a mravenčení v nohách,
  7. vaše hmotnost nevysvětlitelně klesá dolů, způsobuje slabost, necitlivost nebo mravenčení v jedné nebo obou nohách.

Nezapomínejte ani na správné držení těla jak při chůzi, tak při sezení – ne nadarmo nás naše maminky neustále napomínaly, abychom se nehrbili.


Další články o zdraví

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.