Možnosti bělení zubů – Babské rady a jak na bílé zuby

Dokonalý zářivě bílý úsměv je pro mnohé z nás ukazatelem toho, jak o sebe daný člověk pečuje. Ovšem dokonale bílé zuby si žádají pořádnou péči, mnohdy se ani neobejdete bez péče dentálního specialisty.

Nabízí se však několik metod, jak své zuby můžete udržovat krásně bílé, aby i váš úsměv byl tak okouzlující.

Zdroj foto: Olena Yakobchuk / Shutterstock.com

To, jaký odstín vaše zuby mají, bohužel někdy ani nemůžete ovlivnit. Podílí se na tom výrazně životní styl, ovšem i genetika. Přesněji řečeno přirozená barva zubů je dána geneticky, zejména odstínem dentinu a tloušťkou zubní skloviny. Ovšem kromě toho dokáže náš chrup výrazně ovlivnit i náš životní styl, ať už nedostatečná ústní hygiena nebo nevhodná životospráva.

Co kazí barvu zubů?

Ještě, než se pustíme do toho, jak na bílé zuby, je důležité si říct, co vše může barvu vašich zubů kazit. Vzhledem k tomu, že zuby jsou každý den v kontaktu s potravou, která obsahuje různá barviva a jiné látky, váš jídelníček může stav vašich úst výrazně ovlivnit. Krom stravy se na tom však podílí například i kouření či příjem velkého množství léků.

Mezi nejvýraznější činitele, co dokážou změnit barvu zubů patří zejména černá káva. Ta kvůli svým vlastnostem a obsaženým látkám mnohdy kazí snahu o bílý chrup. Pozor si však dejte i na častou konzumaci kari, protože má výrazné barvící účinky.

Všechny zmíněné aspekty mohou na sklovině tvořit pigmenty, ty můžete však správnou hygienou očistit. Jestliže jste to nechali zajít až příliš daleko, pravděpodobně bude na místě navštívit dentální hygienu, kde vám s péčí o chrup pomohou.

Zdroj foto: Josep Suria / Shutterstock.com

Babské rady

Babské rady na bílé zuby jsou hojně vyhledávány, ovšem měli byste se jim raději vyhnout. Doporučované domácí procesy například s jedlou sodou, citronem a podobnými doma dostupnými věcmi mohou zubům naopak velmi ublížit a nenávratně je poškodit. Proto byste se neměli doma pouštět do žádných velkých zákroků pro bělení zubů. Samozřejmě se nabízí několik zásad, které vám na cestě za bělejším chrupem pomohou, vyhněte se však raději domácím pokusům a svěřte se do péče odborníka.

Zuby jsou totiž velmi citlivé, nemůžete se snažit vyčistit je jednorázovým procesem, zejména agresivními způsoby jako je kyselina citronová či mechanické způsoby. Vždy, než se do bělení zubů pustíte, ověřte si, že to vašim ústům neublíží.

Tlačení na kartáček pro bělejší zuby?

Pokud při čištění zubů budete na kartáček více tlačit, zajistíte si tím bělejší zuby, je bohužel velký omyl. Nepomůže vám to ke krásně bílým zubům, větší tlak na kartáček nemá na barvu zubů žádný vliv, naopak si můžete ublížit. Pro změnu pigmentu je potřeba důkladnějšího zákroku jako je pískování, co vám provede specialista. Další možností jsou kvalitní osvědčené bělící přípravky.

Zdroj foto: Roman Samborskyi / Shutterstock.com

Bělicí pasta

Jistě jste se s tímto typem produktu již setkali. Slibuje dokonale bílé zuby, ovšem dokáže opravdu takové zázraky? Můžete pořídit bělicí pastu, jež bude mít účinek na zabarvení zubů, ovšem zdaleka se samozřejmě nevyrovná s jinými bělícími metodami.

Proto jsou bělicí pasty využívány spíše pro udržení dlouhodobého efektu. Základem je tedy kvalitní vybělení, které pak můžete udržovat díky kvalitní ústní hygieně, právě za pomoci těchto past.

Bělení zubů

Bělení zubů se dá rozdělit na dvě skupiny, a to:

  • domácí,
  • ordinační.

Každé přináší svá pro a proti a vybrat byste si měli dle toho, co od daného procesu očekáváte. Pojďme se proto podívat, jaké rozdíly jsou mezi těmito dvěma metodami.

Zdroj foto: Aleksandr Rybalko / Shutterstock.com

Domácí bělení zubů

Často je velmi jednoduché – jedná se například o bělicí pásky a podobné pomůcky. Zuby můžete bělit za pomoci speciálních gelů, ty se před spaním nanášejí do takzvaných nosičů, pak je necháte působit celou noc. Jedná se o poměrně šetrnou metodu, má nejmenší nežádoucí účinky, a přesto přináší stálý a výrazný efekt. Doba tohoto bělení se většinou pohybuje od deseti do patnácti dní.

Když už se rozhodnete pro domácí bělení, vždy byste měli být v péči odborníka, který případně může zasáhnout. Bělení totiž není vhodné pro každého. Vyhnout by se mu měli zejména těhotné a kojící ženy, děti a osoby s kazy, záněty a zubním kamenem. I přesto však bělení nemusí sednout každému.

Největším plus této metody je výrazně nižší cena, a navíc nižší citlivost zubů vzhledem k nižší koncentraci bělící složky.

Oproti tomu minus může být pomalý účinek, navíc hrozí riziko přebělení, kdy mohou vznikat křídové skvrny.

Ordinační bělení

Výhodou je poměrně krátká doba procedury, trvá kolem 1,5 hodiny. Ovšem velkou nevýhodou může být, že bělicí gel je vysoce koncentrovaný, a tak zuby mohou zůstat velmi citlivé nejen při zákroku, ale i po něm.

Efekt tohoto bělení je velmi individuální, dokonce je však jeho trvanlivost mnohdy horší než u domácího bělení. Proto je jediným plus pouze krátká doba k dosažení kýženého efektu.

Zdroj foto: bezikus / Shutterstock.com

Bezbarvá dieta

Ačkoliv se z názvu může zdát, že se jedná o něco, co ovlivní vaši tělesnou hmotnost, není tomu tak. Jedná se o doporučení od zubního specialisty po bělení zubů. Jsou to opatření, která mají zuby ochránit před opětovným zabarvením.

Tato dieta spočívá v tom, že vynecháte barevné a kyselé potraviny. Důvodem je náchylnost skloviny na příjem pigmentů a dále také citlivost zubů. Dodržovat byste ji měli alespoň 48 hodin po bělicím zákroku.

Mezi zakázané potraviny patří:

  • káva,
  • čaj,
  • víno,
  • sladké nápoje,
  • džusy,
  • zelenina jako jsou rajčata, mrkev, kukuřice a podobně.

Vyhnout byste se měli také výraznému koření jako je:

  • kari,
  • červená paprika,
  • čokoláda,
  • kyselé ovoce.

Do diety patří i zákaz kouření a vyhnout byste se měli používání rtěnek.

Co je tedy při této dietě povoleno? Můžete pít bez obav vodu a mléko.

Mezi povolené potraviny se řadí

  • kuřecí maso,
  • ryby,
  • těstoviny,
  • rýže,
  • brambory,
  • pečivo.

Ovšem i další potraviny, u kterých není výrazná barva.

Ovoce a zelenina

Jestliže do svého jídelníčku zařadíte velké množství ovoce a zeleniny, může se to postarat o lepší stav vašich zubů. Samozřejmě to není hlavní součástí ústní hygieny, ovšem křupavé plody mohou pomoci stírat plak ze zubů při žvýkání.

Zejména jahody a ananas patří mezi plody, co jsou při bělení zubů vyzdvihovány. Enzym bromelain obsažen v některých zubních pastách je totiž také v ananasu a má velmi pozitivní účinky při odstraňování zubních skvrn.

Zdroj foto: Freshstockplace / Shutterstock.com

Dostatek vápníku

Špatné zabarvení zubů může být způsobeno i erodováním skloviny, čímž se odhalí dentin. Ten má žlutou barvu. Právě proto byste se měli starat o zdraví své skloviny, ta pomůže udržet zuby krásně bílé. Dejte si proto pozor, aby vaše strava byla bohatá na vápník, konzumujte mléčné výrobky, brokolici a další potraviny bohaté na calcium, díky tomu můžete předcházet erozím zubní skloviny.

Vyplachování úst

Můžete se setkat také s tím, že na bílé zuby pomáhá také kokosový olej. Ten totiž obsahuje speciální látky, které dokážou redukovat zabarvení zubů. Užívání spočívá v kloktání po dobu deseti až patnácti minut. Zpočátku se nejedná o nic příjemného, ovšem na tento proces si zvyknete. Použít se dají i jiné speciální oleje.

Výhodou je, že tyto látky nemají na zuby výrazné negativní účinky jako například citron či jedlá soda. Proto tímto způsobem můžete o zuby pečovat i doma.

Základem krásného úsměvu je samozřejmě důkladná ústní hygiena. Bez té se neobejdete, navíc zdraví zubů je přednější než jejich vzhled. Pořiďte si kvalitní kartářek a zubní nit, pomocí těch vám péče o zuby půjde lépe.

Jakmile se o zuby naučíte správně pečovat, můžete přistoupit k bělení. Základem, aby vám zářivý úsměv vydržel, je totiž správná péče.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.