Chcete zhubnout? Tyto diety jsou bezpečné a měly by vás zajímat

Odhaduje se, že téměř polovina dospělé populace Evropy se každý rok pokouší zhubnout. Jedním z běžných způsobů je změna jídelníčku. I když už jen pouhé množství dostupných dietních plánů vám může ztěžit začít, protože si nejste jisti, který z nich je nejvhodnější, nejudržitelnější a nejúčinnější.

Některé diety mají za cíl omezit vaši chuť k jídlu a snížit příjem potravy, zatímco jiné doporučují omezit příjem kalorií a sacharidů nebo tuků. Mnoho z nich navíc nabízí zdravotní výhody, které jdou nad rámec hubnutí. Zde jsou 4 nejlepší dietní plány, které vám pomohou zhubnout a zlepšit celkové zdraví.

Zdroj foto: G.MARTYSHEVA / Shutterstock.com

Přerušovaný půst

Přerušovaný půst je dietní strategie, která cykluje mezi obdobími půstu a jedení. Existují různé formy, včetně metody 16/8, která zahrnuje omezení příjmu kalorií na 8 hodin denně, a metody 5: 2, která omezuje váš denní příjem kalorií na 500–600 kalorií dvakrát týdně.

Jak to funguje: Přerušovaný půst omezuje čas, během kterého můžete jíst, což je jednoduchý způsob, jak snížit příjem kalorií. To může vést ke ztrátě hmotnosti – pokud to nevykompenzujete tím, že budete jíst příliš mnoho během povolených period jedení.

Úbytek hmotnosti: Bylo prokázáno, že přerušovaný půst způsobuje 3–8% úbytek hmotnosti během 3–24 týdnů, což je výrazně větší procento než u jiných metod. Taky se ukázalo, že tento způsob stravování může snížit obvod pasu o 4–7%, což je ukazatel škodlivého břišního tuku. Přerušovaný půst může také zvýšit spalování tuků při zachování svalové hmoty, což může zlepšit metabolismus.

Zdravotní výhody: Přerušovaný půst byl spojen s účinky proti stárnutí, zvýšenou citlivostí na inzulín, zlepšením zdraví mozku, snížením zánětu.

Nevýhody: Přerušovaný půst je obecně bezpečný pro většinu zdravých dospělých. To znamená, že ti, kteří jsou citliví na pokles hladiny cukru v krvi, jako jsou někteří lidé s cukrovkou, nízkou hmotností nebo poruchou příjmu potravy, stejně jako těhotné nebo kojící ženy, by se měli před přerušovaným půstem poradit s odborníkem.

Nízkosacharidové diety

Nízkosacharidové diety patří mezi nejoblíbenější diety pro hubnutí. Jako příklady lze uvést Atkinsovu dietu, ketogenní (keto) dietu a dietu s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuku (LCHF).

Některé varianty redukují sacharidy drastickěji než jiné. Například diety s velmi nízkým obsahem uhlovodíků, jako je například keto dieta KetoMix, omezují tuto makroživinu na méně než 10% celkových kalorií, ve srovnání s 30% nebo méně u jiných typů. Konkrétně o tomto typu diety se více dozvíte zde: https://bioporadce.cz/ketomix/.

Jak to funguje: Nízkosacharidové diety omezují příjem sacharidů ve prospěch bílkovin a tuků. Obvykle mají vyšší obsah bílkovin než nízkotučné diety, což je důležité, protože bílkoviny mohou pomoci omezit vaši chuť k jídlu, zvýšit metabolismus a zachovat svalovou hmotu. Při velmi nízkosacharidových dietách, jako je keto, začíná vaše tělo využívat spíše mastné kyseliny než sacharidy na energii jejich přeměnou na ketony. Tento proces se nazývá ketóza.

Úbytek hmotnosti: Zkušenosti naznačují, že nízkosacharidové diety mohou pomoci při hubnutí a mohou být účinnější než běžné nízkotučné diety. Například přehled 53 studií zahrnujících 68 128 účastníků zjistil, že nízkotučné diety vedly k významně většímu úbytku hmotnosti než nízkotučné diety. Navíc se zdá, že diety s nízkým obsahem sacharidů jsou docela účinné při spalování škodlivého břišního tuku.

Zdravotní výhody: nízkosacharidová strava může snížit rizikové faktory pro srdeční choroby, včetně vysoké hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Může také zlepšit hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu u lidí s diabetem 2. typu.

Nevýhody: V některých případech může nízkosacharidová strava zvýšit hladinu LDL (špatného) cholesterolu. Diety s velmi nízkým obsahem uhlovodíků může být taky obtížně dodržovat a u některých lidí způsobí poruchy trávení. Ve velmi vzácných situacích může dieta s velmi nízkým obsahem sacharidů způsobit stav známý jako ketoacidóza, nebezpečný metabolický stav, který může být smrtelný, pokud se neléčí.

Zdroj foto: Lisa-S / Shutterstock.com

Paleo dieta

Paleo dieta se zasazuje o to, abyste jedli stejná jídla, jaké údajně jedli vaši předkové. Je založena na teorii, že moderní nemoci jsou spojeny se západním způsobem stravování, protože zastánci se domnívají, že lidské tělo se nevyvinulo ke zpracování luštěnin, obilovin a mléčných výrobků.

Jak to funguje: Paleo dieta se zasazuje o konzumaci ovoce, zeleniny, libového masa, ořechů a semen. Omezuje spotřebu zpracovaných potravin, obilí, cukru a mléčných výrobků, ačkoli některé méně omezující verze umožňují některé mléčné výrobky, jako je sýr.

Úbytek hmotnosti: Bylo prokázáno, že paleo dieta může pomoci při hubnutí a snižování škodlivého tuku na břiše. Například v jedné 3týdenní studii ztratilo 14 zdravých dospělých při paleo stravě průměrně 2,3 kg a zmenšilo si obvod pasu – ukazatel pro břišní tuk – v průměru o 1,5 cm. Paleo dieta taky více zasytí než populární diety, jako je středomořská nebo nízkotučná. Může to být způsobeno vysokým obsahem bílkovin.

Zdravotní výhody: Dodržování paleo diety může snížit několik rizikových faktorů pro srdeční choroby, jako je vysoký krevní tlak, hladina cholesterolu a triglyceridů .

Nevýhody: Ačkoli je paleo strava zdravá, omezuje několik výživných skupin potravin, včetně luštěnin, celozrnných výrobků a mléčných výrobků.

Zdroj foto: Dmytro Flisak / Shutterstock.com

Středomořská dieta

Středomořská dieta je založena na potravinách, které konzumují obyvatelé v zemích jako Itálie a Řecko. Ačkoli byla navržena ke snížení rizika srdečních onemocnění, mnoho studií naznačuje, že může také pomoci při hubnutí.

Jak to funguje: Středomořská dieta se zasazuje o konzumaci velkého množství ovoce, zeleniny, ořechů, semen, luštěnin, hlíz, celozrnných výrobků, ryb, mořských plodů a extra panenského olivového oleje. Potraviny, jako je drůbež, vejce a mléčné výrobky, se konzumují s mírou. Zatímco červené maso je omezené. Středomořská strava navíc omezuje rafinovaná zrna, trans-tuky, rafinované oleje, zpracované maso, přidaný cukr a další vysoce zpracované potraviny.

Úbytek na váze: Ačkoli se nejedná konkrétně o dietu na hubnutí, mnoho studií ukazuje, že přijímání potravy ve středomořském stylu může hubnutí pomoci. Například analýza 19 studií zjistila, že lidé, kteří kombinovali středomořskou stravu s cvičením nebo omezením kalorií, ztratili v průměru o 4 kg více než lidé při kontrolovaném stravování.

Zdravotní výhody: Středomořská dieta podporuje konzumaci mnoha potravin bohatých na antioxidanty, které mohou neutralizovat volné radikály pomoci v boji proti zánětu a oxidačnímu stresu. Souvisí to se sníženým rizikem srdečních onemocnění a předčasné smrti.

Nevýhody: Protože středomořská strava není striktně dietou na hubnutí, lidé po ní nemusí hubnout, pokud také nespotřebovávají méně kalorií.

Doporučení na závěr

Mnoho diet vám pomůže zhubnout. Mezi nejvíce prozkoumané diety a stravovací plány patří všechny výše uvedené. A i když jsou účinné při hubnutí, zvolená dieta by měla záviset od vašeho životního stylu a preferencích pokud jde o jídlo. Tím je zajištěno, že se jí pravděpodobněji dokážete držet dlouhodobě.

Zdroj informací:

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.