Vybíráme běžící pás aneb jak si zaběhat v deštivém počasí

Máte i v dešti nutkání nazout běžecké boty a jít se proběhnout? Běhání v dešti nebo v jiných nepříznivých podmínkách není příliš zdravé. Právě pro tyto případy je ideální pořídit si běžící pás.

Na trhu se ovšem nachází celá řada variant, takže by pro některé z vás mohl být problém vybrat si ten nejlepší běžící pás. Na co se tedy při výběru zaměřit?

Zdroj foto: artyme83 / Shutterstock.com

Běžící pás s motorem

Běžící pás s motorem patří mezi dražší přístroje, a to díky přítomnosti speciálního elektromotoru. Ten zajišťuje, že je pás neustále v pohybu. Tato cvičební pomůcka má samozřejmě celou řadu výhod, neboť elektromotor výrazně rozšiřuje možnosti využití běžícího pásu. Je zde možnost komplexního nastavení od sklonu běžecké plochy, až po regulaci rychlosti.

K rozpohybování běžícího pásu s motorem je logicky potřeba elektrická energie. Pás tak musíte umístit do blízkosti klasické zásuvky s 220 V. U lepších přístrojů naleznete i speciální chladící jednotku s větrákem, která by měla zabránit přehřátí pásu v případě, že se rozhodnete běhat několik hodin každý den.

Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Běžící pás bez motoru

Běžící pás bez elektromotoru vyniká hlavně nízkými pořizovacími náklady. Někdy bývá nazývaný jako bezmotorový či magnetický. O rozpohybování se musíte starat svými vlastními silami, což znamená, že musíte stále udržovat konstantní tempo. Jakmile se zastavíte, bude se rychlost běžícího pásu pomalu snižovat. Na trhu jsou daleko oblíbenější běžící pásy s motorem, takže se budeme věnovat hlavně jim.

Jaký je optimální výkon motoru?

Výkon motoru je hlavním hodnotícím kritériem při výběru běžícího pásu s motorem. Tento parametr ovlivňuje překvapivě hodně věcí, hlavně hmotnost uživatele nebo šířka a sklon běžecké plochy. Myslet je třeba i na četnost a délku tréninků, protože při nevhodně zvoleném výkonu motoru nemusíte využít kompletní potenciál běžeckého pásu. Výkon motoru je udáván v koňských silách. Na trhu se setkáte s pásy o výkonu od 1 do 6 koní. S nimi lze docílit maximální rychlosti 18 až 25 km/h.

Zdroj foto: theshots.co / Shutterstock.com

Jakou má běžící pás nosnost?

Hmotnost vás, jako uživatele, hraje při výběru běžícího pásu zásadní roli. Promítá se totiž nejenom do samotného výkonu, ale je potřeba zvážit i parametr nosnosti. Odrazovým můstkem je samozřejmě tělesná hmotnost. Běžící pás na hubnutí by měl mít alespoň o 20 až 30 % větší nosnost, než je váha nejtěžšího člověka, který jej bude využívat. Jenom tak bude zaručeno efektivní využití veškerého výkonu a zároveň dlouhé životnosti. Čím vyšší rezervu si v tomto ohledu necháte, tím méně budete stroj opotřebovávat.

Pás s odpružením, nebo bez odpružení?

Běh je skvělým sportovním pohybem, co ovšem relativně hodně zatěžuje klouby. Pokud si ale pořídíte běžící pás s odpružením, budou vaše kolena a kyčle jako v pokojíčku. Chystáte-li se běhat pravidelně a s velkou četností, neměli byste kvalitní odpružení podceňovat. Základním typem odpružení jsou gumové podložky, které jsou uloženy pod běžeckou plochou. Nejlepší variantou pro vaše klouby je však zdravotní odpružení s minimálním náporem na klouby.

Zdroj foto: Artem Ermilov / Shutterstock.com

Jakou zvolit šířku běžecké plochy?

Šířka běžecké plochy ovlivňuje hlavně komfort a možnosti užití stroje. Běžící pás do bytu s šířkou 35 centimetrů je vhodný spíše pro chůzi. Na sportovní běh je plocha přeci jen trochu úzká. Ideálním rozměrem je šířka od 40 do 45 centimetrů, která je perfektní pro domácí běhání. Snadno na ní dosáhnete rychlosti až 10 km/h, což by mělo postačovat všem rekreačním sportovcům.

Už se nemusíte trápit tím, že nemůžete jít běhat ven. Po pořízení běžícího pásu můžete sportovat kdykoliv a počasí vůbec nemusíte brát v potaz.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.