Jak zlepšit techniku běhání? Hlavní je správné dýchání
Sport a zdravý pohyb patří k základním pravidlům dobrého života spolu s dobrým jídelníčkem. Mezi ty nejoblíbenější sporty všech patří určitě běhání, to totiž můžete provozovat naprosto kdekoliv.

Ať už milujete běhání na pásu v posilovně nebo si raději vyběhnete do přírody, vždy je důležité zaměřit se na techniku.
Běhání
U běhání je důležité dodržet mnoho aspektů. Když začínáte, možná si neuvědomujete, jaká alchymie se v běhání nachází. Pravdou ale je, že pro správné běhání je důležité dobré a prodyšné oblečení, správná běžecká obuv a také samotná technika. Jak se ale naučit správně běhat a při sportu dobře dýchat? Je to především o cviku.
3, 2, 1… start!
Zaměřte se na techniku běhu a dýchání hned od začátku. Ve chvíli, kdy vyběhnete, je totiž důležité rychlost nepřepálit. Pokud vyrazíte hned od začátku s velkým zapálením, s největší pravděpodobností vám brzy dojde síla nebo dech. Tělo se totiž nestačí dostat do tréninkové fáze, a tak plícím brzy dojde dostatek kyslíku. Svalová hmota bude brzy přeplněna laktátem a vy brzy ucítíte velký nekomfort. Lehký klus by měl být proto na začátku a na konci běhu, aby se tělo dostalo do správné rovnováhy.
Správné dýchání při běhání?
Jak už jste pochopili, správné a zdraví běhání je především o technice dýchání. Jak tedy správně dýchat? Ústy, nebo nosem? Možná se vám zdá, že není možné dýchat pouze nosem, je to však ten nejlepší způsob. Snažte se osvojit si dýchání nosem a zkoušejte to pokaždé, když vyběhnete.
- V zimním období totiž ochráníte vaše hlasivky, dýchání nosem má ale spoustu dalších pozitivních účinků.
- Ze všeho nejdříve je ale důležité si uvědomit, že běh přizpůsobujete dýchání, ne naopak.
- Pokud totiž vyběhnete a nasadíte tempo, je dost pravděpodobné, že vám brzy dojde dech.
Proto se snažte soustředit především na vaše dýchání a tomu přizpůsobte samotný běh.

Co když po pár metrech nemůžete dýchat?
Jestliže se vám nedaří klidně dýchat při běhu, zvolněte. Raději zvolte rychlou chůzi, dokud opět nechytnete dech. Ze začátku je překonávání vlastních sil jednou z nejčastějších chyb, proto se jí snažte vyvarovat a začněte s běháním správně. Klidně první tréninky volte jen rychlou chůzi, důležitou myšlenkou však je, že stále správně a pravidelně dýcháte.
A jak se tedy správně nadechnout?
- Začněte hlubokým nádechem nosem, směřujte ho do břicha.
- Výdech by měl být také hluboký, můžete vzduch vydechovat ústy.
- Správným poměrem dýchání a běhů se určuje zhruba na dva kroky pro nádech, dva kroky pro výdech.
- Brzy však zjistíte, že máte svůj vlastní systém, který vám vyhovuje nejvíce.
Jak na píchání v boku?
Dalším častým problémem, který je spojený se špatnou technikou běhu, je píchání v boku. Tento nepříjemný problém se děje kvůli nedostatku kyslíku v těle. Jestliže cítíte první bolesti a píchání v boku, začněte zhluboka dýchat. Nadechujte se stále zhluboka nosem, neměňte tempo. Pokud je píchání již neúnosné, snižte tempo na minimum nebo jděte pomalejší chůzí a snažte se stále zhluboka dýchat, po ústupu bolesti se opět rozběhněte.
Píchání v boku je vlastně první známka toho, že nedýcháte dostatečně zhluboka. Mělký dech je totiž hlavním nepřítelem vaší techniky běhu. Vzduch se sice dostane do plic, bohužel ale jen do horní části. Svaly proto nedostanou dostatečné okysličení. Zkuste se proto nadechnout zhluboka několikrát za sebou a zjistíte, že bolest opravdu ustupuje.
Buďte profesionálem hned od začátku
Není snadné se naučit správně běhat, ale s dobrou teorií do začátku se vám jistě bude dařit mnohem lépe hned na začátku. Váš běžecký výkon bude se správným dýchání na lepší úrovni. Navíc s každým dalším kilometrem i dalším tréninkem pocítíte velké zlepšení, které vás požene dál.
Pokud se naučíte dobře dýchat při běhu, pak vás vůbec nemusí potkat zadýchávání, píchání v boku ani jiné nepříjemnosti.