Deprese zažívá stále více lidí: Jaké jsou hlavní příznaky

Deprese je v současnosti nejčastější duševní chorobou. Může přejít do život ohrožujících stavů. Jaké jsou hlavní příčiny vzniku deprese? Jak s ní bojovat nebo pomoci svým blízkým?

Příčin vzniku vážné deprese je mnoho, patří mezi ně jistě dnešní styl života o zrychlená online doba. Patříte mezi populaci, kterou trápí vážná deprese? Nebo si nejste jisti, zda depresí netrpí někdo blízký z vašeho okolí? Zjistěte to pomocí jasných příznaků.

deprese psychické problémy
Zdroj foto: Stock-Asso / Shutterstock.com

Deprese je nemoc dnešní doby

Snad nikdy nebylo životní období nastavené depresím tak dobře, jako je tomu dnes. Lidé v dnešním světě nemají čas na odpočinek, jejich uspěchaný životní styl rozhodně nepomáhá ke klidu a vyrovnanosti. Vlivem nespavosti, nemožnosti odpočinku a věčného stresu pak může přijít psychický problém raz dva.

Lidé v dnešní době trpí depresí také kvůli sociálním sítím. Jak všichni víme, najdeme tam většinou jen pozitivní zprávy, vyretušované a dokonalé fotky a radostné chvíle. Pokud člověk sedí sám se špatnou náladou, rozhodně mu nepomůže pocit, že všichni ostatní tráví svůj život aktivně, se smíchem a v krásném prostředí. Tato fikce, která je na sociálních sítích běžnou praktikou, jen napomáhá k možným duševním nemocem.

Deprese může mít začátky v dlouhodobém stresu, který se snažíme vyhubit antistresovými jídlami, které však dlouhodobě nezabírají, jako například čokoláda, čaj proti stresu, špenát nebo ovesná kaše.

Druhy deprese

Nejtěžší na celém duševním problému je nejspíš přiznat si, že se nejedná jen o špatnou náladu. Diagnostikování závažné deprese je většinou běh na dlouhou trať, kdy si pacient dlouho uchovává své stavy v sobě a nikomu o nich neříká. Až sdílením často dojde k pocitu, že by bylo dobré příznaky diskutovat s odborníkem a nechat si pomoci.

Mezi nejčastější druhy deprese v dnešní době patří:

  • sezónní,
  • těhotenská nebo poporodní,
  • klinická,
  • v menopauze,
  • rezistentní.

Sezónní deprese

Sezónní deprese se nejčastěji projevuje v zimě, kdy člověk najednou tráví o mnoho více času sám, zima a tma na pozitivitě moc nepřidává. Tento druh depresí se většinou vrací každoročně ve stejný čas, proto je možné se těmto úzkostným stavům vyhnout a předejít takovému stavu.

Těhotenské deprese

V dnešní době se u žen často setkáváme také s těhotenskou či poporodní depresí. Ta potkává většinou ženy, které nemají psychickou podporu v partnerovi nebo rodině, jedná se také většinou o příliš mladé ženy, nebo naopak o ženy nad 35 let. U těhotných žen nebo těsně u porodu, které trpí depresí, je nutné postupovat velmi individuálně.

Často se objevují i stavy, kdy žena po porodu nepřijímá svého partnera ani dítě – a veškeré snahy spíš vyvolávají vážnější stavy. Většinou za to může náhlé snížení estrogenu, který po porodu z těla přirozeně odchází.

deprese
Zdroj foto: Thomas Andre Fure / Shutterstock.com

Doporučujeme také přečíst: Bipolární porucha

Deprese v menopauze

Jestliže se jedná o psychickou poruchu depresí v menopauze, pak je dobré řešit tuto nemoc s odborníkem. Vlivem stárnutí si žena myslí, že tu „lepší část života“ má za sebou. Často se špatně vyrovnává i s pocitem, že již není plodná. Další příčinou této deprese je úbytek ženského hormonu estrogenu.

Klinická deprese

Naproti tomu klinická deprese je druhem s lehčím projevem. Může se projevit u jedince v kterémkoliv věku, avšak je poměrně jednoduché s ní bojovat. Klinické projevy deprese lze řešit s lékařem a nasazením správných léků.

Rezistentní deprese

Mezi časté druhy depresí se řadí také ta rezistentní. U této formy deprese je nutné poradit se s odborníkem a řešit léčbu s ním. Jasnou příčinu této deprese lze objevit až po vícero terapeutických sezeních, kdy je určitě nutné stále zkoumat faktory ovlivňující průběh nemoci. Podle faktorů se nastavuje dávka léčiv i další terapie.

Časté příznaky depresí

Pokud chcete mít jistotu, zda se u vaší blízké osoby skutečně jedná o depresi, pak se podívejte na nejrozšířenější příznaky u této nemoci. V případě, že objevíte více příznaků, je nutné zahájit léčbu a osobě pomoci.

Mezi nejčastější příznaky patří:

  • dlouhodobě špatná nálada,
  • snížená energie i denní aktivita,
  • porucha vnímání a soustředění,
  • nulové sebevědomí,
  • pesimistický pohled na život i budoucnost,
  • nespavost,
  • nechutenství,
  • úzkost nebo sebevražedné myšlenky.

Neodvracejte hlavu od problémů a snažte se depresi řešit včas. Jedině tak se brzy vrátíte do normálního života plného radosti, smíchu a optimismu.

Bojovali jste někdy ve svém životě s depresí nebo máte v okolí blízkou osobu, u které se začínají projevovat znaky deprese? Co vám takovou situaci pomáhá zvládat?


Další tipy na články

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.