Jak se zbavit akné? Pomůže vhodná kosmetika a lepší životospráva

Akné je běžným kožním onemocněním, které se nejčastěji objevuje v pubertě, není ale výjimkou, že nás provází i v dospělém věku. Ještě překvapivější může být fakt, že se akné objevuje i u miminek. Důvody výskytu akné jsou různé a jeho léčba souvisí s tím, proč se vám pupínky objevily.

Zdroj foto: RomarioIen / Shutterstock.com

Spouštěčem akné obvykle bývá hormonální změna. Ta se projevuje nejvíc právě v pubertě, setkáte se s ní ale také v souvislosti se stresem, v těhotenství, během menstruace a podobně. Dalšími důvody mohou být typ pleti, špatná péče o ni, vliv prostředí v němž žijete a velmi často i životospráva. Nicméně až v 80 % případů jde o genetickou dispozici.

Jak se tvoří akné

Jednoduše řečeno je akné ucpání pórů v pokožce přebytečným kožním mazem. Tím, že se pór ucpe, dochází k jeho zanícení a vzniku (často až bolestivého) pupínku. Zvýšená produkce kožního mazu může být způsobena právě hormonálním výkyvem – vyšší hladina endrogenu (mužského hormonu) rozšíří mazové žlázy a ty začnou produkovat víc mazu. Pleť se začne víc mastit a její póry následně ucpávat. Proto se akné častěji objevuje u lidé s mastnou pletí.

Používejte vhodnou kosmetiku

Asi není třeba připomínat, že základem péče o pleť je její čištění, výživa a hydratace. Je tomu tak i v případě aknózní pleti, ta je ale citlivější a je třeba ji ošetřovat dobře zvolenými přípravky. Například se úplně zbavte všech prostředků obsahujících alkohol (etanol). Ten sice pleť vysušuje, ale zároveň způsobuje podráždění a vyšší produkci mazu, čímž se ocitnete v bludném kruhu.

Ideálním řešením je návštěva lékárny a výběr vhodné dermokosmetiky. Přípravky speciálně vyvinuté k péči o aknózní pleť ji nejen šetrně očistí, ale také pomáhají k jejímu léčení.

Čím podpořit léčbu akné

Existuje řada hypotéz, že akné souvisí s určitými potravinami. Tyto informace se nezakládají na širším vědeckém výzkumu, přesto můžete sami vypozorovat, že se vám akné zhoršuje po konzumaci sladkých či tučných jídel. V takovém případě rozhodně stojí za to tyto potraviny omezit. Obecně se dá říct, že lidé se zdravým životním stylem mají i zdravější pleť. Věnujte se pravidelně pohybu na čerstvém vzduchu, dopřejte si dostatečný spánek a snažte se eliminovat stres. To vše může pozitivně ovlivnit nejen vaši psychiku, ale samozřejmě i zdraví pleti.

Dalším faktorem, který může ovlivnit tvorbu akné, je prostředí, v němž se nacházíte. Pokud je pleť dlouhodobě vystavena škodlivým vlivům (kouř a jiné škodliviny v ovzduší), povětrnostní vlivy bez kvalitního ošetření pokožky, má akné tendenci se zhoršovat a léčba je náročnější.

Potravinové doplňky pro lepší pleť

Užívání doplňků stravy pro zlepšení stavu pokožky rozhodně nemůže ublížit. Díky přidaným minerálům a vitamínům pleť celkově ozdraví a vypořádá se lépe s lokálními záněty. Užívejte pravidelně vitamin A, C, E, D, vitamíny skupiny B, zinek a selen. 

Zdroj: Bioderma.cz, Pilulka.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.